Merkel apel popullit gjerman: Hiqni dorë nga çdo udhëtim i panevojshëm

17/10/2020 - 16:28

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u kërkoi sot bashkëqytetarëve të saj të reduktojnë në maksimum marrëdhëniet e tyre sociale, duke i nxitur madje të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, ndërkohë që epidemia ka njohur një përshpejtim të konsiderueshme në Gjermani.

“Hiqni dorë nga çdo udhëtim që nuk është vërtet i nevojshëm, nga çdo festë që nuk është vërtetë e nevojshme. Qëndroni në shtëpitë tuaja sa më shumë të jetë e mundur”, deklaroi kancelarja në fjalimin e përjavshëm.

“Se si do të jetë dimri, se si do të jenë Krishtlindjet, do të vendoset në ditët dhe javët e ardhshme”, theksoi ajo.

Gjermania ka regjistruar 7 830 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit, një rekord për vendin që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19, sipas të dhënave zyrtare të publikuara sot.

Për të luftuar rikthimin e epidemisë, Merkel, shkencëtare me profesion, kujtoi rëndësinë e respektimit të mbajtjes së barrierave mbrojtëse dhe maskave dhe ventilimin e rregullt të hapësirave të mbyllura duke shpjeguar se tashmë duhet të shkohej më tej.

“Nëse secili prej nesh redukton tashmë në mënyrë domethënëse numrin e takimeve jashtë familjes së tij për disa kohë, ne mund të jemi të suksesshëm në ndalimin dhe përmbysjen e trendit të rritjes së infeksioneve”, paralajmëroi ajo.

Kjo thirrje erdhi disa ditë pas një takimi tjetër krize mes Merkel dhe drejtuesve rajonalë gjermanë që vendosën të mërkurën një plan kombëtar duke listuar kufizime të reja, mes atë cilave mbyllja gjatë natës e bareve, restoranteve duke u nisur nga pragu i kontaminimeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

9338 raste të reja dhe 73 viktima. Ky është bilanci i Covid-19 në Itali gjatë 24 orëve të fundit.

Ndërtesa e qeverisë së Kroacisë është sulmuar me një breshëri armësh më 12 tetor, pamjet u bënë publike gjatë një konference të jashtëzak

Situata në Belgjikë është më e rëndë sesa në mars, gjatë valës së parë të pandemisë së koronavirusit, meqë numri i personave të infektuar

Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, qeveria e Sllovenisë nga sot ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të p

Brukseli vlerëson se deklarata e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për ndryshimet e nevojshme kushtetuese

Numri global i rasteve të konfirmuara me koronavirus kaloi të hënën 40 milionë.

Ky është vendimi i Gjykatës Administrative të landit Baden-Württemberg në Mannheim.

Në botë ka 75 studime të regjistruara mbi vaksinat për COVID-19, me nëntë kandidatë që kanë arritur fazën 3, e fundit para kërkesës për a

Politikani rus i opozitës, Aleksei Navalny është shprehur i gatshëm që të kthehet në Rusi.

Ditët e fundit shumë shtete në Europë janë përballur me rritje të ndjeshme të rasteve të reja të personave të infektuar me COVID-19.