Mesha e parë pas djegies së Notre Dame, priftërinjtë mbajnë kaska

16/06/2019 - 13:28

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Ngjarja u bë e madhe dhe shqetësoi admiruesit e saj në mbarë botën për vetë vlerat që mbart duke qenë një ndërtesë 800-vjeçare.

Zjarrfikësit arritën të ruanin strukturën dhe pjesën më të madhe të brendësisë së saj dhe në këtë mënyrë disa priftërinj kanë mbajtur meshën e parë prej kohës kur kjo kishë thuajse u shkatërrua plotësisht por për arsye sigurie ata vendosën kaska mbrojtëse.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre diplomatë turq janë vrarë këtë të mërkurë, nga të shtënat me armë zjarri në kryeqytetin kurd të Irakut Erbil.

Shtetet e Bashkuara bllokojnë shitjen e avionëve luftarakë F-35 drejt Turqisë.

Ursula Von der Leyen është konfirmuar nga Parlamenti Europian në postin e Presidentes së Komisionit Europian për pesë vitet e ardhshme.

Një 82-vjeçare në Rimini të Italisë ka kërcënuar mbesën dhe të dashurin e saj, se do të paguajë 2 shqiptarë e do i vrasë, pasi i

Politikania kristiandemokrate e publikoi nё twitter vendimin e saj: “Unё dua tё fitoj nesёr besimin e Parlamentit Europian”, shkruan Ursu

Administrata e Presidentit Trump po përpiqet t’i japë fund mbrojtjes përmes azilit për shumicën e emigrantëve të Amerikës Qendrore që hyj

Egjipti ka hapur për publikun dy nga piramidat e tij më antike, të vendosura rreth 40 km nga Kajro, për herë të parë pas 1965.

Të burgosurit me sjellje të mirë do të kenë mundësi të mbajnë vetë çelësin e qelisë, është kjo një skemë e re që do të aplikohet në Brita

Në një numër twittesh, të cilat u cilësuan menjëherë nga kritikët si komente raciste dhe ksenofobike, Presidenti Donald Trump ka provokua