Niveli i përmbytjeve mbërrin një kat dhe lumenjtë vërshojnë nëpër qytet (FOTO)

28/05/2018 - 19:21

Zona e Marylandit në Shtetet e Bashkuara është përfshirë nga përmbytje të shumta. Lumenj uji dhe balte zbresin nëpër qytet duke marrë me vete çdo gjë që gjejnë përpara, përfshirë edhe makina.

Banorët janë bllokuar nëpër ndërtesa, ndërsa kane postuar video në rrjetet sociale.

Qyteti i Ellicott është ndër më të prekurit nga vërshimet e ujërave.

Guvernatori i Maryland Larry Hogan deklaroi gjendje të jashtëzakonshme të dielën në Howard County.
Stuhi masive përmbytën edhe rajonin Baltimore, duke shkaktuar përmbytje të shpejta në Ellicott City dhe duke lënë një person të humbur.

Tridhjetë persona u shpëtuan sot në mëngjes, thanë zyrtarët.

Vërshime të shumta përmes rrugës kryesore historike të Ellicott City kanë rrëzuar ndërtesa dhe makinat u moren me vete nga rryma e ujit, pasi lumi i Patapsco aty u rrit në një nivel rekord. Në disa zona, niveli i ujit arriti mbi katin e parë të ndërtesave.   

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Numri i personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën arriti në 850,914 persona, ndërsa ai i viktimave në 41,983.

Franca ka regjistruar ditën e saj më të errët, që nga nisja e pandemisë Covid-19.

Britani ka publikuar shifrat e 24 orëve të fundit në lidhje me koronavirusin.

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Koronavirusi ka shkaktuar mbi 1000 të vdekur në Holandë.

Mjeku që drejtoi presidentin rus, Vladimir Putin nëpër dhomat e një spitali ku po trajtoheshin pacientët me koronavirus një javë më parë

OBSH ka paralajmëruar të gjitha vendet se nuk duhet të ulin vigjilencën nëse regjistrojnë më pak raste të infeksioneve koronavirus, sepse

Numri i të vdekurve në Spanjë vazhdon të rritet frikshëm, duke arritur numrin më të lartë të jetëve të humbura për një ditë që prej shpër

Një 12-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën në një spital nga koronavirusi duke u bërë viktima më e re në moshë në Evropë.

Kriza ekonomike nga pandemia e koronavirusit do t’i përballë gati 24 milionë persona me varfëri në Lindje të Mesme dhe Paqësor, ka thënë