Një tjetër gazetar vritet në Meksikë, pesë të vdekur në vetëm një vit

16/09/2020 - 11:44

Një tjetër gazetar u gjet i vdekur në Meksikë këtë javë, i pesti gjatë vitit në historinë e zymtë të sulmeve të vendit kundër shtypit.

Gazetari veteran,  Julio Valdivia u gjet në Veracruz të Meksikës, me kokë të prerë pranë shinave të hekurudhës. Motori i tij blu u gjet vetëm disa metra larg trupit të tij, sipas Diario El Mundo të Kordobës, gazeta ku ai punonte.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), Valdivia mbuloi krimin dhe sigurinë në Kordoba dhe karriera e tij zgjati dy dekada.

“Valdivia është siç e njihnin të gjithë, gjithmonë duke iu përgjigjur me një buzëqeshje dhe duke përdorur frazën e tij unike që e karakterizonte atë: ’Le të shkojmë, është urgjente”, thanë ata.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ligjvënësit amerikanë kanë kaluar një vit plot furtuna politike, përfshirë procesin gjyqësor në Senat për shkarkimin e mundshëm të Presid

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.