Orët finale të Brexit

16/10/2019 - 12:26

Na ndajnë vetëm disa orë nga vendimi për Brexit.

Zyrtarët e BE dhe të Britanisë kanë rifilluar bisedimet e Brexit me shpresën që të arrijnë një marrëveshje, për të cilën mund të bien dakord liderët në një samit kyç të enjten.

Kryeministri Boris Johnson pritet të informojë kabinetin mbi përparimin e negociatave, që vazhdoi në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Burimet qeveritare thanë për BBC-së se shanset që Brexit do të ndodhë këtë javë po "zvogëlohen".

Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier, do të informojë anëtarët e bllokut mbi gjendjen e negociatave gjatë ditës së sotme.

Johnson po përballet me një garë kundër kohës për të arritur një marrëveshje të re Brexit para mbledhjes dy-ditore të liderëve të BE-së.

Çdo marrëveshje e arritur do publikohet, së bashku me një tekst ligjor, nëse 27 vendet e BE-së do ratifikojnë marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë nga blloku në samitin e tyre.

Ky takim është thelbësor sepse sipas legjislacionit të miratuar muajin e kaluar, Benn Act, Johnson është i detyruar të kërkojë nga blloku shtyrje të Brexit nëse marrëveshja e re nuk aprovohet nga deputetët deri të shtunën.

Britania pritet të largohet nga BE më 31 tetor dhe Kryeministri ka insistuar vazhdimisht se kjo do ndodhë edhe nëse marrëveshja nuk arrihet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rusia ka reaguar ndaj njoftimit të bërë nga administrata amerikane se tashmë nuk i sheh si të paligjshme vendbanimet hebreje në Bregun Pe

Rozalin Mekginis, 33 vjeçe, u rrëmbye nga shkolla e saj në SHBA nga Henri Piete, i ati, sot 65 vjeç, i cili e mori në Meksikë dhe e detyr

Prokurorët në Suedi  kanë ndërprerë hetimet lidhur me një akuzë për përdhunim bërë kundër themeluesit të Ëikileaks, Julian Assange në vit

Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Për

Mosmarrëveshjet për luftëtarët e huaj dominuan edhe një takim të koalicionit ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, që u mbajt javën e kalu

Kandidati për Komisioner të Komisionit të Zgjerimit dhe Fqinjësisë së mirë, Olivér Várhelyi ka marrë dritën e gjelbër nga Komisioni i Par

Rreth shtatë milionë fëmijë në vit nuk janë të lirë, pasi ata mbahen në burgje, paraburgim, qendra për ndalimin e migracionit, shtëpi për

Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformim

Të paktën katër persona kanë mbetur të vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në Fresno, në Californinë qendrore, kur ndoshta më shumë

Në Gjermani rrogat janë të larta, kështu mendojnë shumë migrantë, që duan të vijnë e jetojnë në këtë vend.