Përdhunuan 23-vjeçaren, ekzekutohen 4 të rinjtë

20/03/2020 - 15:55

Katër persona janë ekzekutuar në Indi në lidhje me përdhunimin në grup dhe më pas vrasjen e një studenteje në vitin 2012. Akshay Thakur, Vinay Sharma, Pawan Gupta dhe Mukesh Singh u dënuan me vdekje në vitin 2013. Ata u varën në burgun e sigurisë së lartë në Delhi.

Viktima e tyre vdiq disa ditë pas dëmtimeve që pësoi në incidentin që u shkaktua në një autobus. Kjo ngjarje shkaktoi zemërim mes njerëzve dhe çoi në miratimin e ligjeve të reja kundër përdhunimit në Indi.

Studentja e fizioterapisë ishte vetëm 23 vjeçe dhe në media u pagëzua me emrin Nirbhaya pasi nuk mund të publikohej identiteti i vërtetë.  Pas ngjarjes u arrestuan gjithsej gjashtë persona. Një prej tyre u gjet i vdekur në mars të 2013-s në qeli. Një person tjetër, vetëm 17 vjeç në kohën e sulmit u lirua në vitin 2015 pasi kreu 3 vite dënim në një qendër rehabilitimi.

Muajt e fundit, katër personat e dënuar i ishin drejtuar Gjykatës Supreme me një peticion për ta kthyer dënimin me vdekje në burg të përjetshëm. Por gjykata më e lartë e vendit e refuzoi kërkesën e tyre.

“Shtrëngova foton e vajzës dhe i thashë që më në fund morëm drejtësi”, ka treguar e ëma e viktimës pasi të dënuarit u varën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.

Në Pulia të Italisë është bërë një studim që pritet të shmangë trajtimin e kancerit me kimioterapi.

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të s

Të paktën 22 studentë të Forcave Ajrore të Universitetit të Kozhedub në Ukrainë, kanë ndërruar jetë si pasojë e një incidenti ajror.

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të shmangur ndërhyrjen në zgjedhje dhe çështje të t

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në të gjithë globin mund të dyfishohet para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mun

Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka lavdëruar publikisht Italinë për menaxhimin e situatës së përhapjes së pandemisë në muaj

Katër persona kanë mbetur të plagosur, dy prej tyre në gjendje të rëndë në një sulm me armë të ndodhur në Paris.

Një oficer policie është qëlluar për vdekje në një stacion policor në qytetin e Croydon të Anglisë.