Qeveria amerikane afër bllokadës

19/01/2018 - 22:10

   Pasi republikanët nuk kanë arritur t’i bindin demokratët për të kaluar legjislacionin që mbështet funksionimin, nga ana financiare, tashmë duket e pashmangshme që qeveria amerikane të mbyllet

Qeveria amerikane pritet që të kalojë në bllokadë, në orën 12:00 sipas kohës lokale, ndërsa as republikanët, as demokratët, nuk shohin shteg tjetër.

Pas problemeve për të kaluar legjislacionin për financimin e organizmave qeveritarë, duket e pashmangshme që krejt konstrukti qeverisës amerikan të ndalojë së funksionuari.

Ky zhvillim vjen në prag të një vjetorit të Donald Trump në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqi i "lordit të drogës", El Chapo do të fillojë sot në New York nën masa të rrepta sigurie.

Në Francë po zhvillohen ceremonitë e festimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Rreth 80 emigrantë të paligjshëm, të cilët u helmuan gjatë ushqimit të darkës këtë të diel, u dërguan me ambulanca në spital.

Agjencia Amerikane për Aviacion dhe Kërkim (NASA) është duke zhvilluar teste shpërthimi sonik në afërsi të Gjirit të Meksikës, sipas shty

Numri i viktimave të shkaktuara nga zjarret masive shkatërrimtare në Kaliforni shkoi në 23 gjatë së shtunës, teksa punonjësit e kërkim-sh

Shtatë ushtarë turq u vranë dhe 25 u plagosën në një shpërthim armatimesh në krahinën juglindore të Hakarit, tha të shtunën presidenti Re

Marrëdhënia e tyre pas betimit të tij si president i Amerikës, dukej e ngrohtë, por Donald Trump iu kthye edhe homologut francez Emmanuel