Rasti i katërt i koronavirusit kinez në SHBA

26/01/2020 - 22:29

Rasti i katërt i koronavirusit vdekjeprurës është konfirmuar në Los Anxhelos, thanë sot zyrtarët shëndetësorë.

Pacienti, identiteti i të cilit nuk u bë i ditur, u përshkrua si një udhëtar që kthehej nga qyteti kinez, Wuhan, nga ku filloi shpërthimi i virusit, njofton NBC Los Angeles.

“Nuk ka kërcënim të menjëhershëm për publikun e gjerë, nuk kërkohen masa paraprake të veçanta dhe njerëzit nuk duhet të përjashtohen nga aktivitetet bazuar në racën e tyre, vendin e origjinës ose udhëtimet e fundit nëse nuk kanë simptoma të sëmundjes së frymëmarrjes,” thuhet në një deklaratë të Shëndetit Publik të Qarkut në Los Anxhelos.

Ky është rasti i dytë i sëmundjes së gripit në Kaliforninë Jugore, ku zyrtarët konfirmuan të shtunën se kishte një pacient të diagnostikuar me virusin në rajonin Orange.

Kishte raporte të konfirmuara për herë të parë javën e kaluar të koronavirusit në Çikago dhe zonën e Seattle, Washington, transmeton KosovaPress.

Sëmundja misterioze mund të transmetohet nga një njeri te tjetri dhe deri më tash në Kinë kanë humbur jetën të paktën 56 persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjermania i akordoi 50 milionë euro Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), për të ndihmuar në luftën kundër shpërthimit të koronavi

Duket se stuhitë nuk kanë të ndalur në Britaninë e Madhe. Pas Ciaras dhe Denis, tashmë ishulli është goditur nga stuhia Jorge.

Koronavirusi ka shkaktuar vdekjen e tre personave të tjerë në Itali duke e çuar në 17 numrin total të viktimave, ndërkohë që sipas të dhë

Japonia do të kërkojë mbylljen e të gjitha shkollave nga dita e hënë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, ka thënë kryemin

Mjekimi i përdorur prej shumë kohësh me klorokinë kundër malaries ka treguar se është efikas edhe për shërimin nga koronavirusi.

Papa Francesku u detyrua që të anulojë një vizitë në Romë, ku do të takohej me klerikë te tjerë, për shkak të problemeve me shëndetin.

Shkon në 14 numri i viktimave dhe në 528 i të infektuarve nga koronavirusi në Itali, ndërkohë që intensifikohen përpjekjet ndërkombëtare

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sërish në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në një moment kur e gjithë vëmendja është drejt koronavirusit.

2,807 persona kanë humbur jetën e ndërsa 82,222 të tjerë janë infektuar!

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Danimarkë, Norvegji si dhe në Rumani.