Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Rekord infektimesh në Spanjë, 39 mijë raste të reja në 24 orët e fundit

14/01/2021 - 07:47

Spanja ka regjistruar një numër rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit, që nga fillimi i pandemisë, me gati 39 000 persona të infektuar që nga e marta, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Në total, 38 869 raste të konfirmuara dhe 195 vdekje u regjistruan ditën e fundit, për një numër të përgjithshëm prej 2,176 milionë rastesh dhe 52 878 vdekjesh të regjistruara në vend që nga fillimi i krizës shëndetësore.

“Këto shifra zbulojnë një rrezik shumë të lartë, një rrezik ekstrem në të gjithë vendin”, tha Carolina Darias, ministre e Politikës Territoriale dhe Shërbimit Publik, në një konferencë shtypi.

“Presioni në spitale vazhdon të rritet”, shtoi ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa, duke shtuar se 27% e shtretërve në kujdesin intensiv janë të zënë nga pacientë me koronavirusin e ri.

Shumë rajone të Spanjës kanë vendosur masa të reja kufizuese në një përpjekje për të përmbajtur pandeminë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë