Rëndohet bilanci në Bejrut, dhjetëra të vdekur e mijëra të plagosur

04/08/2020 - 22:10

Shkaqet e shpërthimit, që shkatërruan portin e kryeqytetit të Libanit, janë ende të paqarta, kryeministri foli për "sasi të mëdha të materialit eksploziv" të pranishëm në vendin e shpërthimit. Mijëra janë plagosur dhe të paktën 50 kanë vdekur. Sipas ministrit të sëndetësisë, Hamad Hassan, të plagosurit janë të paktën 2.700, por numri ndoshta është edhe më i madh.

Spitalet në kryeqytet - tashmë nën presion për epideminë Covid-19 - janë plot me të plagosur, shumë prej të cilëve kanë nevojë për ndërhyrje urgjente. Sipas ministrit të shëndetësisë, janë të paktën 50 të vdekur, por kjo është një shifër e përkohshme, destinuar të përkeqësohet.

Kryqi i Kuq i Libanit ka raportuar një numër të panjohur njerëzish të varrosur nën rrënoja dhe bllokuar në shtëpitë e tyre. Kryeministri Hassan Diab ka vendosur që e mërkura do të jetë një ditë zie kombëtare në Liban. Presidenti libanez Michel Aoun mblodhi Këshillin e Lartë të Mbrojtjes për një takim urgjent.

"Ajo që ndodhi në Beirut të kujton Hiroshiman dhe Nagasakin, asgjë si kjo nuk kishte ndodhur ndonjëherë në të kaluarën në Liban," tha me lot në sy guvernatori i kryeqytetit libanez, Marwan Abboud.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.

Një masakër në një lokal shkaktoi 11 persona të vdekur të dielën, thanë autoritetet meksikane, ndërsa vendi lufton me një normë rekord të