Rriten rastet me Covid, Bullgaria izolohet deri në fund të dhjetorit

25/11/2020 - 13:26

Situata e COVID në Bullgari po përkeqësohet dhe qeveria ka marrë masa për të parandaluar valën e dytë të COVID. 

Sipas mediave ndërkombëtare, Bullgaria nga sot do të mbyllë shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe palestrat deri në 21 Dhjetor ndërsa përpiqet të përmbajë një rritje të infeksioneve të reja të koronavirusit.

Kufizimet kanë për qëllim parandalimin e mbingarkesës së sistemit shëndetësor dhe ndalimin e përhapjes së infeksioneve.

“Vetëm një gjë është provuar që ka ndikim, zvogëlimi i kontakteve sociale ose karantinës. Për të lehtësuar presionin mbi spitalet që janë në prag të kolapsit, ne po izolohemi për tre javë,” tha Kryeministri Bojko Borisov.

Ashtu si pjesa më e madhe e Evropës Qendrore dhe Lindore, Bullgaria e kaloi valën e dytë të pandemisë COVID-19, por rastet kanë shënuar rritje javët e fundit. Bullgaria regjistroi 4,382 infeksione të reja të Mërkurën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 129,348.

Ndërkohë rreth 6,365 njerëz janë në spitale dhe rreth 400 prej tyre janë në kujdes intensiv. Spitalet janë të tensionuara, me shumë staf të shkurtër për shkak të infeksioneve në rritje të stafit mjekësor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e