Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Rusia dëbon një diplomat ukrainas

17/04/2021 - 20:33

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka tentuar të sigurojë informacion të klasifikuar.

Sosoniuk, i cili është ndaluar më 17 prill, para se të lirohej dhe të kthehej në konsullatë, duhet të largohet nga territori rus deri më 22 prill, ka thënë Ministria e Jashtme e Rusisë, përmes një deklarate.

Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi ka thënë se Sosoniuk ka tentuar të sigurojë informacion për databazat rreth sundimit të ligjit në Rusi, gjatë një takimi me një qytetar të paidentifikuar rus.

Këto zhvillime vijnë në kohën e tensioneve në rritje në mes të të dyja shteteve, pasi Moska ka rritur prezencën ushtarake afër kufirit me Ukrainën, si dhe në Krime, rajonin e aneksuar nga po ky shtet.

Marrëdhëniet në mes të Kievit dhe Moskës kanë qenë të tensionuara prej kur Rusia ka aneksuar Krimenë më 2014 dhe ka nisur mbështetjen ushtarake, ekonomike dhe politike për separatistët në disa zona në lindje të Ukrainës.

Më shumë se 13,000 persona kanë vdekur si pasojë e konfliktit në lindje të Ukrainës, prej prillit të vitit 2014. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor në një takim më 10 maj

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, diplomatë dhe këshilltarë të lartë u takuan të premten në Portugali për dy ditë bisedime në drejtpërdre

Një kishë antike e epokës romake në Turqinë juglindore është duke u restauruar për të mirëpritur edhe një herë vizitorët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë miratimin për përdorim urgjent të vaksinës kineze Sinopharm.

Në 24 orët e fundit në Itali janë raportuar 10.554 raste të reja me koronavirus nga 328,612 testime të kryera.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit d

Tensionet midis Britanisë dhe Francës në lidhje me të drejtat e peshkimit u ulën të enjten vonë pasi Britania tërhoqi dy luftanije nga uj

Edhe pse Gjermania filloi me vonesë fushatën e vaksinimit për shkak të mungesave fillestare të furnizimit me vaksina, së fundmi ministria

Një raketë kineze e cila po lëviz në mënyrë të pakontrolluar në hapësirë, thuhet se do të bjerë në tokë në orët e para të së dielës, ndër

 Sipas BBC një version i variantit indian të koronavirusit bëhet shqetësues në Britaninë e Madhe.