SHBA, sulm kibernetik kundër Iranit

23/06/2019 - 22:30

Shtetet e Bashkuara kryen një sulm kibernetik ndaj sistemit kompjuterik të ushtrisë iraniane. Mediat amerikane shkruajnë se ky sulm paralizoi kompjuterat që kontrollojnë hedhjen e raketave.

Sulmi kibernetik u krye pasi Donald Tramp u tërhoq nga vendimi për sulm ushtarak ndaj Iranit, pasi iranianët rrëzuan një dron amerikan.

Nga Teherani paralajmërohet një kundërpërgjigje, po ashtu përmes një sulmi kibernetik edhe pse nuk dihet dëmi i shkaktuar nga ai i amerikanëve.

Të hënën Washingtoni pritet të shpallë sanksione të reja ndaj Republikës Islamike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Atmosferë lufte në Lindjen e Mesme.

Ditën e sotme do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Ukrainë, pasi presidenti i vendit Volodymyr Zelensky kohë më parë shpë

Autoritetet gjermane bëjnë të ditur se është rritur numri i qytetarëve që jetojnë vetëm.

Një konflikt i acaruar ditët e fundit mes partnerëve politikë në Itali rrezikon të çojë në rrëzimin e qeverisë.

Një shpërthim para hyrjes së një ndërtese universitare në Kabul ka shkaktuar vdekjen e 6 studenteve dhe plagosjen e 27 të tjerëve, të cil

Është rritur numri i viktimave në Japoni pas zjarrit të rënë qëllimisht në një studio të animuar në Kioto.

Presidenti Donald Trump tha të enjten se një anije e Marinës amerikane rrëzoi një avion iranian pa pilot në një veprim vetmbrojtës.