Shiu fiku zjarret në Australi, por tani frikë nga stuhitë...

16/01/2020 - 11:10

Shiu i parë i këtij viti ka bërë që shumë zjarre të shuhen në Australi, që ka parë shkatërrime të mëdha së fundmi.

Reshjet e shiut tashmë kanë ndihmuar në shuarjen e 32 zjarreve në Uellsin e Ri Jugor, pasi numri i flakëve ra nga 120 në 88 të enjten në mëngjes.

Midis të enjtes dhe të dielës, Byroja e Meteorologjisë pret që të bie shi midis 30 dhe 80 mm në lindje të Uellsit të Ri Jugor.

Gjithsej 28 njerëz vdiqën nga flakët e tmerrit dhe më shumë se 2,000 shtëpi janë shkatërruar.

Në Greater Sydney – përfshirë zonat e goditura nga zjarret – parashikohet të bie 3-8 mm shi të enjten, 8-20 mm shi të premten dhe 8-26 mm shi të shtunën.

Shiu do t’u japë zjarrëfikësve një lehtësim shumë të nevojshëm pas disa muajsh duke luftuar me flakë të egra.

Sidoqoftë, ekzistojnë shqetësime se stuhitë mund të sjellin më shumë telashe. Rrufeja ndezi zjarre në Parkun Kombëtar Lindor të Madh të Ottenës të mërkurën dhe autoritetet kanë frikë se mund të bënte të njëjtën gjë në rajonin e Gippsland-it Lindor.

Stuhitë gjithashtu kanë të ngjarë të prodhojnë erëra të dëmshme dhe të bartin breshër të madh dhe reshje të mëdha të shiu që mund çojnë në përmbytje.

Po ashtu shiu ndihmoi në pastrimin e tymit të rrezikshëm të zjarrit që mbuloi shumë qytete të mërkurën, i cili kishte shkaktuar mbylljen e një pistë në aeroportin e Melburnit dhe disa fluturime u vonuan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një djalë adoleshent, viktimë e bulizmit ‘gjithë jetën e tij’ ka vrarë veten në Britani pasi ndjente se nuk mund t’i shpëtonte ngacmimeve

Një tjetër paciente ka humbur jetën mbrëmjen e sotme nga koronavirusi në Itali.

Mbërrin në 10 numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali.

Regjistrohet rasti i parë i prekjes me koronavirus në Barcelonë dhe në Zvicër.

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak.

Një tjetër tërmet i fuqishëm ka rënë në kufirin mes Turqisë dhe Iranit.

Policia vazhdoi sot kontrollet në postblloqet përreth qyteteve italiane të izoluara, ndërsa autoritetet po përpiqen të frenojnë përhapjen

Kroacia ka konfirmuar rastin e saj të parë të koronavirusit.

Britania e Madhe ka shtuar masat për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës, koronavirus.

Ka shkuar në shtatë numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.