Spanja në gjendje të jashtëzakonshme edhe gjashtë muaj

29/10/2020 - 18:03

Gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë deri në fillim të muajit maj 2021. Me këtë masë, rajonet e vendit kanë mbështetje ligjore për të vendosur kufizime të lëvizjeve në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Spanja është një nga vendet më të goditura në Evropë nga pandemia, me mbi 3 milionë të infektuar. Përgjigja e saj ndaj pandemisë shpesh është penguar nga grindjet politike, por qeveria këtë herë arriti të mbledhë vota të mjaftueshme në parlament, për të mbështetur zgjatjen e një dekreti për gjendjen e jashtëzakonshme, raporton Reuters.

Ka pasur shqetësime për pasojat e gjendjes së jashtëzakonshme, pasi vendi tashmë po vuan recesionin e tij më të keq, që nga fundi i luftës civile të viteve 1930. Ndërkohë, Qeveria shprehet se gjendja e jashtëzakonshme dhe kufizimet e lëvizjes ishin të pashmangshme.

“Ne jemi të vetëdijshëm se qytetarët janë të lodhur pas disa muajsh përpjekjesh dhe sakrificash, duke mos qenë në gjendje të bëjnë atë që bënin më parë. Por nuk është koha për të relaksuar masat, kemi përpara, javë dhe muaj shumë të vështirë”, tha ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa në parlament.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua zvicerane kapi një grua nga qafa dhe plagosi një tjetër vajzë me një thikë të dhëmbëzuar në një dyqan në qytetin jugor zviceran

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 60 milionë.

Vatnajökull, një ndër akullnajat më të mëdha të Evropës po zhduket me ritme alarmante.

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.