Sulm kamikaz gjatë tubimit të presidentit, 24 të vdekur dhe 31 të plagosur

18/09/2019 - 10:00

Gjatë tubimit të presidentit afgan Ashraf Ghani ka ndodhur një sulm kamikaz, ku si pasojë kanë humbur jetën 24 persona dhe janë plagosur 31 të tjerë. Raportohet se mes viktimave ka shumë gra dhe fëmijë.

Presidenti pritej t’i drejtohej turmës në Charikar, kryeqyteti i provincës Parëan province, në veri të Kabulit, kur ndodhi sulmi i militantëve.

Ndërkohë një sulm tjetër u shënua pak kohë më vonë në afërsi të bazës ushtarake dhe ambasadës amerikane në qendër të Kabulit. Nga ky sulm humbën jetën 6 persona.

Kryengritësit talebanë morën përsipër përgjegjësinë për të dyja sulmet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tragjedi është parandaluar në SHBA nga një mësues i fizkulturës, i cili është edhe trajner i ekipit të futbollit që ka rrezikuar jetë

Japonia zyrtare thotë se nuk do të bëhet pjesë e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për të mbrojtur transportin e mallrave

Qindra mijëra britanikë u bashkuan dje në një marshim për një referendum të dytë mbi Brexit-in, pasi deputetët votuan kundër marrëveshjes

15 njerëz u vranë dhe 6 të tjerë janë shpallur të humbur pasi një digë e ndërtuar në mënyrë të paligjshme u rrëzua në një minierë ari art

Qeni antidrogë nxjerr zbuluar transportuesen e lëndës narkotike. Shtetasja angleze është kapur në autobusin e linjës Paris-Bruksel.

Nuk ka marrëveshje për Brexit, me 322 vota pro dhe 306 kundër është rrëzuar marrëveshja e Johnson me BE.

Katalonja po përjeton ditën e gjashtë të protestave të cilat nisën si reagim pas dënimit me 100 vite burg në total, të disa drejtueseve t

Mbi 500 mijë qytetarë të Katalonjës kanë protestuar për të pestën ditë radhazi pas vendimit të Gjykatës së Lartë spanjolle për të burgosu

Ovidio Guzman Lopez është arrestuar ditën e sotme nga policia, por vetëm për pak kohë pasi banda e tij e ka liruar menjëherë.

Një konflikt i ashpër ka shpërthyer në veri të Meksikës, pasi forcat e sigurisë kanë kapur një prej djemve të ish-udhëheqësit meksikan të