Sulm me armë drejt Ambasadës Amerikane në Turqi

20/08/2018 - 08:28

Një person i armatosur ka qëlluar me armë në drejtim të Ambasadës së SHBA-së në kryeqytetin turk, Ankara. 

Agresori qëlloi nga nje automjet me të cilin udhëtonte. Nga të shtënat fatmirësisht nuk ka të lënduar, është dëmtuar vetëm një dritare e Ambasadës.

Ngjarja u regjistrua në orën 5:00 të mëngjesit me orën lokale. Pesë deri në gjashtë të shtëna armësh u dëgjuan pranë kabinës së rojës së sigurisë në portën 6 të Ambasadës.

Plumbat dolën nga një makinë e bardhë që kaloi para Ambasadës dhe më pas u largua me shpejtësi. Targa e mjetit ende nuk është identifikuar. Policia ka rrethuar zonën ndërsa është vënë në kërkim të automjetit të autorëve të sulmit. 

Sulmi vjen në një kohë kur marrëdhëniet midis aleatëve të NATO-s, SHBA-së dhe Turqisë janë të tensionuara për shkak të arrestimit të  pastorit amerikan Andreë Brunson në Turqi.

Brunson akuzohet se ka ndihmuar në përpjekjen e grushtit të shtetit të 2016-s dhe përballet me 35 vjet burg. Thesari i SHBA-së ka vendosur sanksione ndaj ministrave turk të Drejtësisë dhe të Brendshëm, dhe presidenti i SHBA Donald Trump nxiti tarifat për importin e aluminit dhe çelikut të vendit.

Presioni ekonomik çoi në një zhvlerësim të pashembullt të monedhës kombëtare turke, lirës. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar Uashingtonin për sulme të qëllimshme ndaj ekonomisë së Ankarasë dhe i kërkoi popullit të tij të heqë dollarin në favor të lirës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, beson se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duhet të vazhdojë të luajë rol drejtues në Evr

Reshjet masive të dëborës paralizuan sot pjesën lindore të Kanadasë, duke detyruar mbylljen e dhjetëra institucioneve arsimore dhe anulim