Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Sulmohet baza ku ndodhen trupat e udhëhequra nga SHBA-të

03/03/2021 - 15:55

Një sulm me raketë ka ndodhur këtë të  mërkurë në një bazë ushtarake irakiane në të cilën janë të vendosura trupat e koalicionit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se një zëdhënësi Wayne Marotto, tha se 10 raketa u hodhën mbi bazën ajrore Al Asad. Ndërkohë fatmirësisht nga sulmi nuk ka pasur të lënduar.

Ndërkohë kujtojmë se ky është sulmi i dytë brenda dy javësh që ka ndodhur në këtë rajon, duke vrarë një kontraktues civil dhe duke plagosur një pjesëtar të forcave amerikane. Sulmi i 16 shkurtit bëri që Shtetet e Bashkuara të kryenin sulme ajrore kundër një objektivi në Siri, që Pentagoni tha se ishte përdorur nga milici të shumta të mbështetura nga Irani.

Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar grupe të tilla për sulmet me raketa kundër pozicioneve amerikane në Irak përgjatë viteve të fundit dhe zyrtarët thanë se goditjet ajrore kishin për qëllim parandalimin e sulmeve të tilla në të ardhmen.

Irani qëlloi bazën Al Asad vitin e kaluar në një sulm hakmarrës për vrasjen nga Shtetet e Bashkuara të komandantit të lartë Iranian, Qassem Soleimani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë

Kryeministri italian, Mario Draghie ka komentuar incidentin që ndodhi në Pallatin Presidencial të Turqisë, kur presidentja e Komisionit E