Tragjedi në Mesdhe, mbyten 70 emigrantë

10/05/2019 - 20:45

Kjo është një nga tragjeditë më të mëdha ujore për këtë vit, me emigrantë që përpiqen të futen në Europë.

Varka që u mbyt ditën e sotme në Mesdhè ishte nisur nga Libia, sipas agjencisë së OKB për emigrimin.

Incidenti ndodhi rreth 60 kilometra larg Sfaksit, në jug të kryeqytetit të Tunizisë.

50 janë gjetur deri tani të vdekur, 16 të mbijetuar, por mendohet se numri i jetëve të humbura është në total 70.

Të mbijetuarit janë shpëtuar nga varkat e peshkimit që ndodheshin pranë, ndërkohë që edhe ministri italian, Salvini, lejoi që një varkë me 30 emigrantë të shpëtuar të ndalonte në një port italian. Por ai tha se varka do të sekuestrohej dhe s’do të dilte më në det.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. 

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një v

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë

Të mërkurën në mbrëmje pranë kufirit të Hungarisë me Serbinë, policia hungareze gjeti një grup prej 52 migrantësh.

Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe.

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksion