Universiteti i njohur diskriminon të bardhët dhe aziatikët

14/08/2020 - 11:40

Qeveria amerikane thotë se një ndër universitetet më të njohura në botë, ai i Yale-t, po diskriminon në mënyrë të paligjshme ndaj aplikuesve të bardhë dhe aziatikë.

Ky përfundim vjen pas një hetimi dy-vjeçar të Departamentit të drejtësisë, ku u gjet se universiteti ka shkelur disa ligje të të drejtave civile gjatë procesit të pranimit të studentëve.

Departamenti kërcënoi se do të padisë universitetin nëse nuk merren masa menjëherë. Një zëdhënës i universiteti mohoi kategorikisht akuzat.

Administrata e Trump ka kundërshtuar me forcë disa programe të mbështetura nga ish-Presidenti Obama për të rritur pranimet e minoriteteve si hispanikët apo afro-amerikanët në universiteti, si grupi të nën përfaqësuara në shoqëri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot në Turqi hyn në fuqi një ligj i ri që imponon kontroll të rreptë shtetëror ndaj mediave sociale, ligj i cili u miratua në fund të kor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit.

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i

Pas luftimeve të ashpra që shpërthyen të dielën midis forcave armene dhe azeriane, presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë