Vrasja e gazetares irlandeze, ndalohen dy të rinj që hapën zjarr

20/04/2019 - 13:51

Një ditë pas vrasjes së gazetares irlandeze Lyra McKee, autoritetet kanë vënë në pranga dy të rinj, 18 dhe 19 vjeç, të cilët dyshohen si autorët e të shtënave me armë, mbrëmjen e së enjtes në Londonderry, në Irlandën e Veriut.

Dy të rinjtë, që dyshohen për kryerjen e akteve terroriste, janë dërguar në Belfast, ku po merren në pyetje. Momenti i vrasjes së gazetares ishte filmuar nga kamerat e sigurisë dhe një celular, prej nga u identifikuan dhe personat që hapën zjarr.

Ngjarja po hetohet si sulm terrorist, pasi dyshohet se personat që hapën zjarr ndaj oficerëve të policisë dhe hodhën shishe molotov, janë pjesë e organizatës IRA e RE.
Gazetarja 29-vjeçare Lyra McKee po ndiqte nga afër një operacion policor në lagjen Creggan. Në zonë po kryheshin kontrolle për armë zjarri, që mund të përdoreshin gjatë fundjavës së Pashkës, kur republikanët disidentë përkujtojnë revoltën e vitit 1916.

“Në Derry këtë mbrëmje, marrëzi totale”, ky ishte statusi i fundit në twitter i gazetares, pak përpara se të qëllohej me armë. Lyra McKee ishte një gazetare e njohur në Irlandë, jo vetëm për mbulimin e ngjarjeve të kronikes, por edhe për blogun e saj, në të cilin në vitin 2014, filloi të tregonte shqetësimet e një adoleshenteje homoseksuale në Belfast.
Një film u realizua bazuar në shkrimet e saj, ndërsa së fundi McKee kishte firmosur një kontratë për botimin e dy librave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Mjedisit e Meksikës ka dhënë dorëheqjen të shtunën pasi shkaktoi një fluturim komercial të vonuar, duke e bërë atë zyrtarin e

Këtë të diel votojnë 21 shtete anëtare të BE-së – shtatë tashmë kanë votuar. Pritet që të shtohen ulëset e partive djathtiste.

Sulmet apo ndërhyrjet kibernetike janë kthyer në një shqetësim për zgjedhjet evropiane, të cilat po zhvillohen nga e enjtja në të dielën.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump u shpreh të dielën se nuk ndihet i shqetësuar rreth lëshimeve të fundit të raketave nga Koreja e Veriu

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme.

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj.