Zjarri në Notre Dame, dëshpërimi i presidentit francez

15/04/2019 - 20:37

E gjithë Franca është ngritur në këmbë për të shpëtuar një nga pasuritë më të madhe botërore, Katedralen e Notre Dame, e cila në këto momente po shembet nga zjarri i madh që e ka pushtuar.

Presidenti francez, Emmanul Macron e ka cilësuar si një moment të trishtë:

“Notre-Dame de Paris në flakë. Emocioni i një kombi të tërë. Mendim për të gjithë katolikët dhe për të gjithë francezët. Ashtu si të gjithë bashkatdhetarët tanë, unë jam i trishtuar duke parë këtë pjesë të djegur”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vdekjeprurëse e trurit që besohet të ketë li

Vrasësi që vrau tre fëmijë, (4 vjeç, dy vjeç dhe 9-muajsh), në vitin 1973, sapo fitoi të drejtën që të lirohet nga burgu.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka treguar pa qëllim disa detaje të marrëveshjes të tij për imigrim me Meksikën për të cilat refuzoi t'

Bota po kalon në një krizë të thellë, dhe mund të jetë në prag të një kohe të luftës, tha Presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një