Një çift që braktisi fëmijën e tyre në tavolinën e kontrollit në aeroportin Ben-Gurion të Izraelit është arrestuar nga policia përpara se të përpiqej të hipte në një fluturim për në Bruksel.

Dyshja mbërritën në aeroportin e Tel Avivit të martën me pasaporta belge dhe bileta për një fluturim të Ryanair në kryeqytetin belg, por nuk kishin një kartë imbarkimi për fëmijën e tyre.

Kur u tha nga stafi i aeroportit se nuk mund të hipnin pa blerë një biletë të veçantë, ata thjesht e lanë fëmijën në karrocën e saj tek kontrolli dhe vazhduan të niseshin për në terminalin e sigurisë.

Videoja tronditëse tregoi momentin kur stafi i aeroportit vuri re karrocën e vetme dhe tërhoqi batanijen, duke parë foshnjën e braktisur.

Pas kësaj u dëgjuan britma habie kur stafi kupton se një foshnjë ka mbetur vetëm në karrocë me prindërit e zhdukur.

Stafi në kontrollin e sigurisë refuzoi ta lejonte çiftin të kalonte, duke i detyruar ata të ktheheshin për të marrë foshnjën përpara se të telefononin policinë që zbriti në Terminalin 1 dhe i arrestoi menjëherë.

Menaxheri i aeroportit Ryanair tha për Jerusalem Post: “Nuk kemi parë kurrë diçka të tillë. Nuk mund ta besonim atë që po shihnim.’

Sipas Ryanair, njerëzit që udhëtojnë me një foshnjë mund të paguajnë rreth 25 £ për një vend prehër ose mund të blejnë një vend të veçantë për fëmijën me një tarifë standarde për të rriturit.