Asnjë gjuajtje në kuadrat, thuajse asnjë rast i rrezikshëm, një ekip i transformuar totalisht që nuk e shihnim në këtë gjendje prej shumë dekadash. Barcelona nuk njihej në fushë përballë Bayern Munich, një ekip i vogël, pa klas, pa dëshirë dhe pa shkëlqim, një skuadër që i kishte mbetur vetëm emri i madh. Situata që po përjetojnë blaugranët është me të vërtetë trishtë, një moment shumë i vështirë që nuk ka kaluar pa tërhequr vëmendjen e mediave iberike.

“E shkreta Barcelonë”, shkruan “Marca” në faqen e parë. “Realitet i trishtë”, është titulli i përdoruar nga e përditshme tjetër “Sport”. Është e vështirë ta besosh se si një ekip me kaq shumë emër e kaq shumë famë të përfundojë në këtë gjendje, mbase Bayern ishte thjesht shumë i fortë për ta për të gjithë shpresojnë që Barcelona të rikthehet sa më shpejt.