Sir Alex Ferguson i ofroi Paul McGrath 100,000 euro për të lënë thjesht futbollin dhe këtë tani e ka zbuluar ish-mbrojtësi i Manchester United. McGrath luftoi me varësinë ndaj alkoolit gjatë gjithë karrierës së tij dhe trajneri legjenar, në një përpjekje për të zhdukur kulturën e pijes në Old Trafford në fund të viteve 1980, ishte i gatshëm të paguante reprezentuesin e Republikës së Irlandës që të largohej nga klubi dhe të tërhiqej menjëherë. McGrath, i cili ishte vetëm 29 vjeç në atë kohë, hodhi poshtë ofertën pasi mendonte se kishte më shumë për të dhënë si lojtar.

Edhe pse ai u largua nga United dhe vazhdoi të ishte një sukses i madh në klubin e tij të ardhshëm, Aston Villa, duke fituar pseudonimin ‘zot’. Ishin masa ekstreme nga Ferguson, por McGrath në një intervistë me The Telegraph, pranoi se ai dhe lojtarët e tjerë kishin ‘vepruar’ – shumë për të mërzitur Fergusonin.“Sir Alex më futi në dhomën e zhveshjes dhe thjesht më tha ‘ne do të donim që të ndalonit së luajturi futboll. Kaq e thjeshtë’. Dhe ai tha se ata ishin të gatshëm të më jepnin 100,000 euro që të lija fare futbollin dhe thjesht të kthehesha në Irlandë”.“Po mendoja për këtë sepse 100,000 euro në atë kohë ishin shumë para.

Por fola me shokët e skuadrës si Kevin Moran dhe Bryan Robson, dhe thashë se doja të luaja sepse mendoja se mund të bëja ende diçka në futboll”.“Kështu që Gordon Taylor, i cili ishte në PFA, foli me Sir Alex dhe tha ‘Paul po luan, ju mund ta gjobisni atë, ju mund të bëni çfarë të doni, por ai do të luajë futboll – këtu ose diku tjetër’”, ka shtuar më tej ai. Më pas McGrath mori thirrjen nga ish-trajneri i Anglisë, Graham Taylor për t’u bashkuar me të në Villa po atë verë, në vitin 1989, ku ai bëri më shumë se 250 paraqitje në ligë, duke qëndruar deri në vitin 1996 përpara se të tërhiqej përfundimisht në 1998 pas periudhave në Derby dhe Sheffield United.