Ekonomia shkëputet nga kriza e pandemise, përmirësohet besimi në ekonomi

07/06/2021 - 17:41

Treguesi i ndjesisë ekonomike arriti për herë të parë që prej nisjes së pandemisë mbi nivelin e mesatares historike, duke shënuar indeksin 104.

Sipas këtij vlerësimi që bën Banka e Shqipërisë në vrojtimin e besimit të sipërmarrjeve dhe konsumatorëve në ekonomi, rezulton se për të muajin e 6 resht ky tregues është në rritje, duke shkëputur ekonominë nga kriza e recesionit të vitit 2020.

Për herë të parë edhe konsumatorët kanë raportuar përmirësim të gjendjes financiare dhe raportojnë rritje të blerjeve të mëdha, ndërsa optimizëm kanë shënuar edhe sektorët e tregtisë, shërbimeve dhe industrisë.

Rënie të lehtë ka shfaqur vetëm ndërtimi, sektor i cili 3 muaj më parë raportoi një rritje të lartë të besimit me 10.9 pikë përqindje.

Bizneset janë shprehur se kanë rritje të porosive dhe përmirësim të shitjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), në një deklaratë pas përfundimit të misionit në distancë me Shqipërinë, i ka rekomanduar qeverisë që të

Paratë që emigrantët dërgojnë tek të afërmit e tyre në Shqipëri (remitancat) arritën në 169 milionë euro në tremujorin e parë të vitit, d

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Genti Gazheli, zhvilloi një takim me biznese që aderojnë në Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Durrë

Enti Rregullator i Energjisë (ERE) vendosi që të shfuqizonte vendimin e janarit të këtij viti kur i dha mundësinë Operatorit të Sistemit

Për vitin 2020, bashkitë në vend kanë ndjerë goditjen e pandemisë dhe gjithashtu të tërmetit.

Nga institucionet e arsimit dhe formimit profesional në Shqipëri do të ofrohen 122 kualifikime profesionale.

Importi i bananeve në vitin 2020 arriti një tjetër rekord historik.

Rritja e numrit të vetëvrasjeve në Shqipëri u atribuohet faktorëve ekonomikë dhe socialë.

Një listë e detajuar e Ministrisë së Financave, ku raportohet përdorimi i fondeve buxhetore për investime, tregon se procesi i zgjedhjeve

Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re rritje e dollarit, euros, frangës zvicerane dhe paundit britanik.