Policia bashkiake ndëshkon bizneset, 171 urdhra bllokimi

Postuar: 18/08/2018 - 12:17

   Policia Bashkiake ka ndërmarrë 171 urdhra bllokimi gjatë gjysmës së parë të vitit ndaj bizneseve në 24 njësitë administrative në vend.

164 prej tyre janë ndërmarrë për shkak se këto subjekte nuk kanë paguar taksat vendore, që është detyrim ligjor për të funksionuar si biznes dhe që paguhen me disa këste sipas një grafiku kohor të përcaktuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave Vendore. 

Ndërsa 16 prej tyre janë kapur në informalitet të plotë pasi nuk janë regjistruar si subjekt në Qendrën Kombëtare të Bizneseve.

Kjo shifër tregon se përpos aksioneve antiinformalitet që janë ndërmarrë nga qeveria qendrore, por edhe Bashkia e Tiranës numri i subjekteve që u shmangen detyrimeve apo që operojnë në informalitet vijon të jetë problem.

Ndër subjektet problematike kanë qenë “shitja me pakicë” dhe shërbimet.  

Bizneset që kanë paguar detyrimet apo që janë regjistruar u janë rikthyer sërish operimit në treg.  Ndërsa gjatë gjithë vitit 2017, Policia Bashkiake ka ndërmarrë rreth 725 urdhra bllokimi në total.

Ndërkaq, në gjysmën e parë të vitit janë në kryeqytet janë hapur 4674 biznese të reja dhe janë mbyllur 2092 të tjera./scan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë