Finlanda do të mbyllë 4 nga 9 pikat e saj kufitare me Rusinë nga e premtja mbrëma deri të shtunën, duke akuzuar Moskën se i lejon migrantët e parregullt të kalojnë kufirin mes dy vendeve, njoftoi sot qeveria finlandeze. “Qeveria ka marrë vendimin për mbylljen e vendkalimeve kufitare Vaalima, Nuiyama, Imatra dhe Niirala në kufirin midis Finlandës dhe Rusisë”, tha Ministrja e Brendshme Marie Radtanen në një konferencë për shtyp.

Qeveria finlandeze kishte paralajmëruar të martën se po shqyrtonte mbylljen e kufirit me Rusinë, duke shprehur dyshime se Moska po përpiqej të destabilizonte vendin, i cili u bashkua me NATO-n në prill.

“Ne jemi të përgatitur për lloje të ndryshme veprimesh, për veprime dashakeqe nga ana e Rusisë, kështu që situata nuk është befasuese,” tha kryeministri finlandez Petri Orpo.

Finlanda ka parë javët e fundit një rritje në ardhjen e migrantëve të parregullt nga vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës, veçanërisht nga Iraku, Somalia dhe Jemeni.

“Duam që ky fenomen të ndalet, duam që aktiviteti në kufi të kthehet në normalitet”, shtoi kryeministri.

“Nëse situata përhapet në pikat e tjera kufitare dhe bëhet më e vështirë, ne do të marrim masat e nevojshme”, shtoi ai.

Kufiri i Finlandës me Rusinë shtrihet në 1340 kilometra.

Kremlini u zotua në prill se do të marrë “kundërmasa” pasi Finlanda u bashkua me NATO-n, duke e quajtur zgjerimin e aleancës perëndimore një “sulm ndaj sigurisë së Rusisë”.

Finlanda njoftoi në fund të vitit 2022 një plan për të ndërtuar një gardh përgjatë 200 kilometrave të kufirit të saj me Rusinë.