Ishulli i vogël dhe i largët italian i Alicudi, është shtëpia e vetëm 100 banorëve dhe… qindra dhive të egra.

Ishulli së shpejti pritet të ketë më shumë dhi sesa banorë, prandaj kryebashkiaku Riccardo Gullo po i bën thirrje kujtdo banori që mund të ndihmojë për të zgjidhur këtë çështje.

Gullo tha për CNN të enjten se nuk i intereson vetëm që dikush t’i marrë dhitë, ti hipë në varkë dhe t’i largojë nga ishulli.

Ai tha se programi “merr një dhi” u krijua sepse autoriteti lokal nuk do t’i vrasë kafshët, të cilat kanë shkelur zonat e banuara, kanë pushtuar shtëpitë, kanë ngrënë çdo gjë që mund të gjejnë në parqe publike, kopshte private dhe gardhe dhe kanë provuar për t’u ngjitur në mure guri që zakonisht lënë vendin nën peshën e tyre.

Sipas qeverisë rajonale siciliane, dhitë u futën në ishull rreth 20 vjet më parë nga një fermer, i cili më pas i la të lirë.

Për vite me radhë, kafshët, të cilat nuk janë pronë e askujt, kullosnin në mënyrë autonome në anët e shkëmbinjve të Alicudi dhe janë paraqitur në pothuajse çdo kartolinë nga ishulli vullkanik.

Por, të lënë në duart e tyre, ata janë riprodhuar me një shpejtësi mahnitëse.

Të gjithë të interesuarit për të marrë deri në 50 dhi mund të bëjnë një kërkesë zyrtare deri më 10 prill, tha kryebashkiaku, megjithëse shtoi se do të zgjasë afatin derisa të merren të gjitha dhitë.

Aplikanti duhet të dërgojë me email kërkesën e tij tek autoriteti lokal dhe të paguajë një tarifë vule prej 16 € (rreth 17 dollarë) për ta zyrtarizuar atë.

Alicudi është më pak i banuar nga shtatë ishujt Aeolian – zinxhiri në brigjet veriore të Siçilisë që përfshin Stromboli dhe Lipari. Përveç dhive, ishulli është gjithashtu i njohur për bukën e tij lokale LSD , e cila u shpall e jashtëligjshme në vitet 1950 dhe është një ndalesë e njohur turistike për varkat me vela dhe adhuruesit e vullkanit, të cilët mund të shohin shpërthimet e vazhdueshme të Strombolit aty pranë.

Alicudi nuk është vendi i parë që sheh një fluks të papritur të dhive endacake.