Sipas tabloidit gjerman Bild Ukraina ka filluar të përdorë armë të furnizuara nga Berlini për të kryer sulme në territorin rus.  Armët Panzerhaubitze 2000 të prodhimit gjerman, të cilat kanë një rreze veprimi deri në 40 km, janë vendosur nga Forcat e Armatosura të Ukrainës në rajonin e Kharkovit. Sipas korrespondentit të Bild, i cili vizitoi zonën, një howitzer gjerman dhe ekuipazhi i tij mbeten të fshehur në një gropë në një zonë të pyllëzuar jo shumë larg kufirit rus.

“Kur urdhri për vendosjen e pajisjeve vjen nga komandantët, trupat e zhvendosin obusin jashtë në një pozicion fiks të qitjes, bëjnë disa të shtëna dhe më pas tërhiqen shpejt,” thuhet në raport.

Ai shtoi gjithashtu se ata po e bëjnë këtë për shkak të kërcënimit të paraqitur nga dronët rusë. Në fund të majit, Gjermania ndoqi shembullin e SHBA-së dhe lejoi Ukrainën të vendoste armë që ajo kishte furnizuar në Kiev për sulmet e nisura përtej kufirit rus nga Rajoni i Kharkovit në një përpjekje për të frenuar përparimin e forcave të Moskës në zonë.

“Ukraina mund të përdorë armët gjermane të ofruara për qëllime vetëmbrojtjeje në përputhje me detyrimet e saj ligjore ndërkombëtare”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane në atë kohë.