Albin Kurti: Nëse nuk realizohet koalicioni me LDK, përsëriten zgjedhjet

08/10/2019 - 21:19

Ditën e diel, Kosova zhvilloi zgjedhjet e parakohshme, ku fituese doli Lëvizja Vetëvendosja me kandidat për kryeministër Albin Kurti. Teksa kanë kaluar dy ditë, Kurti ende nuk e ka krijuar koalicionin paszgjedhor me të cilin do të ndërtojë kabinetin qeveritar.

Por, ndërsa pritet lajmi për arritjen e marrëveshjeve mes partive, Kurti është shprehur se nëse nuk realizohet koalicioni me LDK, Kosova do të shkojë përsëri në zgjedhje. Sipas tij, çdo opsion tjetër për të krijuar qeverinë e ardhshme do të sillte luftë në Kosovë.

“Ose do merremi vesh, ose le të shkojmë prapë në zgjedhje. Çka të bëjmë, ose le të bëhet koalicioni LDK – VV, ose të shkojmë në zgjedhje”, ka thënë Kurti në një intervistë për Kohën Ditore. Ai tha se cdo tentative tjeter qe te cojë LDK-në me dikë tjetër, është ide e dhunshme.

“Ajo do të ishte dhuna me vullnetin e qytetarëve nëse dikush provon ta cojë LDK-në me dikë tjetër, ose t’ia marrë LDK-së naj copë e t’i cojë diku tjetër. Ato ide janë të dhunshme, kështu që nuk janë reale”, është shprehur Kurti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kosova ka ndaluar mallrat që dyshohet se bartin koronavirusin e ri, Covid-19, të cilat kanë origjinën nga Kina, thonë zyrtarë të Doganave

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka thyer heshtjen, disa ditë pas skandalit me njohjen e vendit ng

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeministri Isa Mustafa, ka reaguar lidhur me taksën 100% për mallrat e Serbisë.

Ministrja e Jashtme e Xhamajkës, Kamina J. Smith, tha se vendi i saj nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

I është dhënë lamtumira e fundit 5 anëtarëve të familjes Bllaca, katër prej të cilëve dyshohet se u vranë nga vajza e vetme e familjes, V

I është dhënë lamtumira e fundit 5 anëtarëve të familjes Bllaca, katër prej të cilëve dyshohet se u vranë nga vajza e vetme e familjes, V

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar për shfuqizimin e vendimeve për konsuj diplomatikë.

Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen

Policia e Kosovës ka treguar se oficerja e policise e cila qëlloi dhe vrau katër familjarët e saj kishte shfaqur më parë probleme shëndet

Teksa priten rezultatet e autopsisë së trupave të viktimave të familjes Bllaca në Gjilan, detaje të reja mësohen nga ngjarja që tronditi