Albin Kurtit i ndalohet kandidimi si deputet

20/01/2021 - 15:58

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mund të pretendojë postin e kryeministrit, por ai nuk do të jetë në radhën e deputetëve të Kosovës më 14 shkurt.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës njoftoi të mërkurën se pas verifikimeve, ka rezultuar se 15 nga 28 subjektet politike që kanë aplikuar për listat zgjedhore, kanë mes tyre kandidatë të cilët nuk mund të garojnë për shkak të problemeve me ligjin.

KQZ-ja e Kosovës nuk e ka publikuar listën e personave të papërshtatshëm për karrigen e ligjvënësit, por i ka lënë kohë subjekteve apo kandidatëve që kanë pretendime, se mund ta dorëzojnë ankesën e tyre deri më 31 janar, pasi më 1 shkurt, hidhet shorti për renditjen e subjekteve në fletën e votimit.

Një ndër ta mësohet se është edhe ish-kryeministri Kurti. Në vitin 2018, ai dhe ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, u dënuan nga Gjykata për protestën me gaz lotsjellës në ambientet e Kuvendit.

Dy politikanët e Vetëvendosjes theksojnë se janë dënuar me kusht, jo me burgim. Personat me precedentë penalë brenda parlamentit kosovar i mohuan muajin e kaluar vazhdimin e qeverisjes edhe kryeministrit, Avdullah Hoti.

Gjykata Kushtetuese vlerësoi se qeveria në qershor ishte zgjedhur kundër ligjit me votën e deputetit, Etem Tarifi, i dënuar me vendim të formës së prerë vetëm pak muaj më herët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ditë më parë zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova publikoi një fotografi me mbishkrimin ‘Kosova është S

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka lajmëruar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 426 raste të reja me COVID dhe

Rreth 10,000 doza të vaksinës kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania AstraZeneca dhe Universiteti i Oxfordit, pritet të arrijnë n

Një 20-vjeçare e cila mbeti e plagosur nga shpërthimi në Ferizaj muajin e kaluar, ka humbur jetën.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se  gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak, do ta vizitojë Kosovën nga data 1 deri më 3

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, sot ka mbajtur takim me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj,

Kompania e mishit “Meka”, që është një nga bizneset prodhuese në Kosovë, nuk ka arritur që të jetë e pranishme në tregjet rajonale, përve

Vijon të jetë i lartë numri i infektime nga koronavirusi në Kosovë.

Kosova është vendi i vetëm në Ballkan që nuk ka marrë asnjë dozë vaksine.