Dënohet me burgim të përjetshëm 58-vjeçari shqiptar, vrau me thikë gruan dhe motrën e saj

11/06/2021 - 17:22

Pas vuajtjes së dënimit, kosovari Ruzhdi Buzhala do të dëbohet nga Zvicra për 15 vjet. Në burg ai duhet t’i nënshtrohet terapisë ambulatore për pesë vjet

58-vjeçari Nga Kosova, i cili ka goditur për vdekje me thikë gruan shqiptare nga Ishull-Lezha, Almën, si dhe kunatën e tij Ilda në Hausen, Aargau, në fillim të janarit 2018, është dënuar me burgim të përjetshëm. Gjykata e Qarkut në Brugg AG e ka shpallur dje atë fajtor për vrasje të shumëfishtë, shkruan sda.ch.

Pas vuajtjes së dënimit, kosovari do të dëbohet nga Zvicra për 15 vjet. Në burg ai duhet t’i nënshtrohet terapisë ambulatore për pesë vjet, transmeton albinfo.ch. Ai duhet të bëjë po ashtu pagesa të zhdëmtimit për të afërmit e viktimave, përfshirë tre fëmijët e tij.

Gjykata e Qarkut, me këtë vendim ka përmbushur kërkesat e prokurorit. Vendimi nuk është ende i plotfuqishëm. Ai mund të atakohet në Gjykatën e Lartë të Kantonit të Aargau.

I akuzuari kishte deklaruar se kishte qenë në vetëmbrojtje pasi, sipas tij, gratë e kishin sulmuar atë me thika. Për këtë arsye, avokati i tij mbrojtës ka bërë lutje për pafajësi të plotë dhe kompensim të një çerek milioni franga zvicerane për dënimin e mëparshëm me burg.

Por, bazuar në provat ekzistuese, gjykata nuk ka dyshime se burri i kishte vrarë si gruan e tij 38-vjeçare, edhe motrën e saj 31-vjeçare që ishte për vizitë, me dy dhe tre plagë thike në apartamentin e familjes në Hausen, mëngjesin e 8 janarit 2018. Pastaj ai i kishte vënë një thikë në dorë, kunatës së vdekur dhe i kishte shkaktuar plagë sipërfaqësore vetes duke thënë se mezi i kishte shpëtuar vdekjes!!!

Lëndimet duhet të jenë shkaktuar nga përleshja, sipas avokatit, se ai nuk ka lënduar askënd me qëllim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet shëndetësore në Kosovë bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar vetëm 17 raste të reja nga  1,774 testime të kry

Kryeministri Albin Kurti ka përkujtuar 22-vjetorin e çlirimit të Kosovës si dhe zbarkimit të këmbësorisë së trupave të NATO-s, më 12 qers

22 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se janë regjistruar 10 raste të infektimit me koronavirus pas testimit të 1,977 mostrave

Kosova i ka refuzuar hyrjen në vend ministres së Punës në Serbi, Darija Kisiq-Tepavçeviq.

Kanë kaluar 22 vite tashmë nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pusht

Biden deklaroi impenjimin e SHBA-ve për sundimin e demokracisë dhe ligjit në Ballkanin Perëndimor, ka pasur edhe zëra për një marrëveshje

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmoi se pati polemika gjatë samitit të krerëve të Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Tiranë mes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka replikuar me homologen e tij serbe gjatë takimit të Liderve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë, që

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit nga