Posti i Presidentit, mes bisedimeve të LDK dhe Lëvizjes Vetëvendosja

12/12/2019 - 20:53

Dy partitë kosovare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosja vijojnë diskutimet në lidhje me bashkëqeverisjen.

Kurti ka theksuar se deri më tani bisedimet kanë avancuar, por nuk dha më shumë detaje se çfarë ka diskutuar me LDK.

 “Vullnet të mirë ka. Jemi marrë vesh që të vazhojmë shpejt drejt marrëveshjes sepse populli ka vendosur ashtu”, tha Kurti.

Ndërkohë, LDK përsërit kërkesën e saj që në marrëveshjen me Lëvizjen Vetëvendosje të futet edhe posti i presidentit, madje për këtë kërkon besim nga ana e Lëvizjes Vetëvendosja.

“Ky post duhet të jetë pjesë e diskutimit. Nëse ne duan ta kemi postin e presidentit për të prishur qeverinë, atëherë kjo është në rregull”, tha Haxhiavdyli, anëtar i LDK.

Zgjedhjet në Kosovës u zhvilluan më 6 tetor, ku triumfoi nga Lëvizja Vetëvendosje me një diferencë shumë të vogël nga LDK. Ndërkohë, palët kanë nisur bisedimet për bashkëqeverisjen, por e vetmja gjë që dihet është se Kurti nuk do të heqë dorë nga posti i kryeministrit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mungesa e arritjes së një marrëveshjeje për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet dy partive, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokra

Kosova është hedhur në ruletë ruse nga Edi Rama dhe Hashim Thaçi. Kështu është shprehur gjatë intervistës së tij për Syri TV, kryeministr

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është shprehur se janë pranë një marrëveshjeje me LDK-në.

Pavarësisht se ende nuk ka një koalicion qeverisës në Kosovë, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka bën me dije se së shpejt

Mediat kosovare shkruajnë se Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formimin e i

Padia e kryeministrit Edi Rama ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës Ramush Haradinaj ka sjellë reagime të shumta në skenën politike sh

Albin Kurti i ka dërguar letër zyrtare e LDK-së ku i bën apel që të heqë dorë nga largimi i kryeparlamentarit Glauk Konjufca.

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përkujtuar sot Heroin Kombëtar, Skënderbeun, duke vlerësuar lart figurën e tij

Pas publikimit të media të lajmit se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dorëzuar në Gjykatën Themelore të Prishtinës padinë ndaj kryem

Dy deputetët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu e Liburn Aliu, e kanë quajtur tallje propozimin e fundit të LDK-së që kjo parti të marrë kr