"Shteti i 16-të që tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës", ministria e Jashtme përgënjeshtron deklaratën e Daçiç

11/11/2019 - 15:16

Ministria e Jashtme kosovare ka mohuar deklaratën e ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç se Republika e Ganës është shteti i 16-të i radhës që ka tërhequr njohjen e Pavarësisë së Kosovës.

Gjatë një prononcimi për televizionin “Prva”, kreu i diplomacisë serbe tha se nota verbale për Kosovën erdhi në fundjavë.

“Ky është shteti më i madh që ka bërë një gjë të tillë, i ka 30 milionë banorë, është tri herë më i madh se Serbia. Gana tradicionalisht ka qenë shtet mik i Jugosllavisë”, ka thënë Daçiç, duke paralajmëruar se deri në fund të vitit do të ketë edhe tërheqje tjera të njohjeve të Pavarësisë së Kosovës.

Jetlir Zyberaj, këshilltari i ministrit në detyrë të MPJ-së, Behgjet Pacolli, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se ky është një tjetër lajm i pavërtetë.

Zyberaj ka thënë se kjo është një propagandë e vazhdueshme nga Ivica Daçiç. Sipas tij Gana ka një ambasadore të akredituar në Kosovë dhe një konsull nderi po ashtu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po merr pjesë në një konferencë në Berlin të organizuar nga East-West Institute.

I druheshin të iknin të dy nga kjo jetë dhe të linin pas familjet e tyre që jetojnë mes kushteve të vështira në fshatin Livoç i Epërm në

Ditën e sotme Presidenti i Republikës, Ilir Meta ishte në Gjilan, në familjen e dy vëllezërve Abazi, që humbën jetën në rrënojat e hoteli

Mospajtimet rreth ndarjes së pozitave kryesore në udhëheqjen e institucioneve të reja si dhe përplasjet politike nga e kaluara, sipas ana

Prokuroria e Posaçme e Kosovës ngriti të hënën akuzë ndaj 6 personave në lidhje me vrasjen e politikanit lokal serb, Oliver Ivanoviç në j

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot në Bruksel ku pritet të marrë pjesë në Samitin “Ballkani Perëndimor në mes të Shpresë

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga të gjithë qytetarët, shoqëria civile, por edhe subjektet politike që të

Një grup prej 50 psikologësh, 4 psikiatër, 2 epidemiolog dhe mjek, është nisur ditën e sotme për në zonat e prekura nga kriza në Thumanë,

Ambasada Gjermane në Kosovë së bashku me Qeverinë e Kosovës kanë vendosur që ish kampin e KFOR-it gjerman në Prizren të kthehet në kampus

Me Durrësin e tronditur dhe të shkatërruar nga tërmeti i fuqishëm 6.3 ballë, po solidarizohet një pjesë e madhe e vendeve nga mbarë bota,