Policia amerikane ka akuzuar një djalë 16-vjeçar si autor të vrasjes së babait të tij në një dyqan në Fort Wayne, Indiana.

Ahmed al Malahi u dërgua në Qendrën e Paraburgimit për të Mitur të Qarkut Allen pasi ai pranoi para detektivëve atë që ndodhi mëngjesin e 7 shkurtit. 

Policia e Fort Wayne gjeti një burrë të vdekur brenda një dyqani Craigton Avenue pak para orës 17:00 të asaj dite. Ai më vonë u identifikua si Tofika al Malahi.

Kur policia e mori në pyetje Ahmedin për herë të parë mbrëmjen pas vdekjes së babait të tij, ai tha se shkoi në shkollë në orën 8:00 të mëngjesit dhe nuk ishte në dyqan. Sipas dokumenteve të gjykatës, policia beson se ai kishte “mashtruar haptazi” se ku ishte në kohën e vrasjes. Por detektivët e sollën atë për ta marrë në pyetje të nesërmen dhe dëshmia e tij ndryshoi, raportojnë mediat.

Ahmedi pranoi plotësisht para detektivëve se ai mbylli dyqanin e babait të tij natën e 6 shkurtit dhe e la derën të hapur “që të mund të hynte dhe ta vriste babait të tij ditën tjetër”. 

Djali tha se u kthye në dyqan më 7 shkurt dhe u fsheh pas tavolinës për të pritur të atin. Kur ky i fundit ka mbërritur rreth orës 9:00 të mëngjesit, Ahmedi, është ngritur dhe e ka kapur duke e goditur disa herë me thikë në qafë. Ai tha se e kishte marrë thikën nga shtëpia dhe se ishte e nënës së tij.

Ahmedi tha se ai e goditi babanë e tij në pjesën e pasme të kokës me një copë metali dhe kur i ati ra në tokë, ai e goditi përsëri disa herë me thikë para se t’i prente fytin. Mjeku ligjor tha në raport se babai i Ahmed kishte 45 plagë me thikë në trupin e tij, si dhe një plagë të thellë në qafë dhe një frakturë të madhe të kafkës që dukej se ishte shkaktuar pasi ai tashmë kishte vdekur.

Nuk dihet ende motivi i vrasjes. Detektivët thanë se i vetmi artikull i vjedhur nga dyqani ishte një videoregjistrues dixhital që kontrollon sistemin e kamerës. 

Ahmedi i tha policisë se pasi vrau babain e tij, ai mori magnetofonin, ndërroi rrobat dhe i hodhi provat në një qese plehrash pasi kishte pastruar vendin e krimit me zbardhues. Ai pranoi se kishte marrë paratë sepse donte që të dukej si një grabitje. Më pas ai hipi me biçikletë në stacionin e autobusit dhe shkoi në shkollë atë ditë. 

Në koshin e mbeturinave të shkollës, hetuesit gjetën një çantë me një magnetofon, dy thika me njolla gjaku, doreza plastike, një shishe zbardhues të zbrazët, një pajisje metalike dhe sende të tjera që ata besojnë se kanë lidhje me vrasjen.