Durrës, nxënësit e shkollave 9-vjeçare surprizojnë me mozaikët e krijuar (FOTO & VIDEO)

19/04/2019 - 20:56

Ditën e enjte, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve në Amfiteatrin e Durrësit u celebrua me Ekspozitën “Shprehem me mozaik”, e cila ishte edhe aktiviteti final i nje programi edukimi të realizuar nga DRKK Durrës në bashkëpunim me DAR Durrës.
Fëmijë nga 5 shkolla 9-vjeçare të qytetit u ftuan në Muzeun Arkeologjik dhe u njohën me trashëgiminë shqiptare të mozaikëve, me teknikat e lashta e të reja të punës me mozaik dhe, së fundmi u inkurajuan të krijojnë mozaikë, pra të shprehen nëpërmjet këtij mediumi.

Procesi i krijimit u mbikqyr nga specialistët e DRKK Durrës. Punët më të mira të fëmijëve u përzgjodhën nga specialistët e DRKK Durrës dhe u ekspozuan në Galerinë Veriore të Amfiteatrit në një atmosferë festive.

Gjatë ditës së sotme, punët e fëmijëve tërhoqën vëmendjen e turistëve e vizitorëve të shumtë të kësaj periudhe në Amfiteatër.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë