Durrës, prezantohet romani i shkrimtarit Ylli Polovina (VIDEO)

29/05/2019 - 20:19

Dega e shoqatës “Tomorri” në Durrës, në bashkëpunim me bibliotekën e qytetit, kanë zhvilluar një aktivitet për promovimin e romanit “Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka”, me autor shkrimtarin dhe publicistin Ylli Polovina.

Në hapje të aktivitetit, kryetari i degës së shoqatës “Tomorri” Hajri Nuhu tha se fati i familjes Butka dhe i kolonjarëve është vetë fati i shqiptarëve dhe ne ndihemi krenarë që promovojmë vlera të tilla, ashtu siç është romani i fundit i Ylli Polovinës.

Më konkretisht për romanin ka folur në emër të bibliotekës së qytetit Teuta Dhima, e cila ka theksuar se pinjollët e familjes Butka kanë pasur ndikim të madh në jetën politike të vendit sipas bindjeve të tyre.

Botimi i këtij romani ëhstë vlerësuar nga shumë prej të pranishmëve në takim. Redaktori i librit, gazetari Zylyftar Hoxha tha se mes rreshtave të romanit lexohet dhe nënkuptohet edhe e sotmja, një paralele historike, të cilat i gjejmë sot në cdo familje shqiptare ku për fat të keq ka futur hundët politika.

Kanë përshëndetur në emër të familjes vajza e Fetah Butkes, i cili është edhe personazhi kryesor i romanit. Vetë autori duke shprehur falenderimet për pjesëmarrësit dhe organizimin e aktivitetit, shprehet se bukuria e Shqipërisë është pikërisht pluralizmi, pluralizmi i ideve, që në kohën e luftës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, N

“Muzika dhe Vena” është tema e edicionit të 9-të të Bienales “Netët e muzikës klasike”, që do të zhvillohet në Durrës nga 1-9 gusht.