Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

“Jeta ime mes njerëzve të detit” nga Dashamir Janina, rikthen lundrimet e Flotës Tregtare

26/02/2021 - 19:00

Nga Gëzim KABASHI

Një detar veteran nga Durrësi ka publikuar këto ditë një vëllim me kujtime për Flotën Tregtare, Portin dhe Kantierin detar.

Libri “Jeta ime mes njerëzve të detit” të autorit Dashamir Janina është një shenjë nderimi dhe kujtese për të gjithë ata që punuan dhe sakrifikuan për krijimin, rritjen dhe modernizimin e Flotës sonë Tregtare.

“Në njëfarë mënyre aty është edhe historia e kësaj Flote pas Luftës së dytë botërore, histori që nisi nga anijet modeste prej druri, për të përfunduar me transoqeanikët e mëdhenj.

Libri është një rizgjim i zonave të fjetura të kujtesës" – thotë Osman Metalla, dekan i fakultetit të Navigacionit në Universitetin e Durrësit.

Autori Janina, i cili ka filluar të lundrojë me anijet prej druri të Flotës, e më pas me anijet “Sazani” e “Butrinti” përshkruan jetën e tij dhe të detarëve në anije.

Në libër paraqiten mbi 80 tregime të shkurtëra për ngjarje të rëndësishme nga jeta e detarëve në lundrim; portretet e kapidanëve të parë nga Ulqini; takimet “e fshehta” me qytetarë të huaj; udhëtimet drejt vendeve të Europës lindore e më pas drejt Kinës e vendeve në oqeanin Atlantik; sakrificat e panumërta të detarëve; mysafirët e veçantë në bordin e anijes si shkrimtarët Zihni Sako dhe Dhimitër Shuteriqi, apo ajo e futbollistëve të kombëtares shqiptare.

Dashamiri tregon thjesht mbi jetën e tij dhe të kolegëve, duke zgjuar nga memoria e tij jo vetëm ecurinë e Flotës sonë, por edhe ngjarje historike të Shqipërisë, që paralelisht kanë ndikuar edhe në jetën e detarëve dhe familjarëve të tyre.

Një vend të veçantë zenë edhe informacionet me karakter njohës, mbi drejtimin e Portit detar, Kantierit të riparimit dhe ndërtimit  të anijeve, si dhe Flotës tregtare.

Dashamir Janina mbërrin në këtë botim, si themelues dhe drejtuesi i parë i Shoqatës Detare “Adrijon”, e cila në këto 20 vite ka organizuar në Durrës, Tiranë dhe në Ulqin një sërë veprimtarish me temë nga deti.

Janina thotë se ky libër është një shenjë nderimi dhe mirënjohje të thellë për kontributin e detarëve që nuk janë jetojnë më. Respekt të pamatë edhe për të gjithë detarët e rinj shqiptarë, në dete dhe oqeane kudo që ndodhen.

Panelet e fotoekspozitave të hapura ndër vite ripublikohen si album në librin “Jeta ime mes njerëzve të detit”.

Një vend të veçantë zenë edhe fotot e detarëve, të portit të Durrësit dhe të anijeve të Flotës Tregtare veçanërisht në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar.

Libri me 300 faqe është publikuar nga botimet “Poeteka” me mbështetjen e Autoritetit Portual.

“Në këtë libër vlerësohet fakti se asgjë nuk ka lindur sot, se pas çdo anije ka një histori dhe se pas çdo lundrimi dhe linje detare ka shumë e shumë ngjarje, që nuk duhen shpërfillur, por duhen nderuar gjithmonë"– shkruan prof. as. dr. Osman Metalla në kopertinën e librit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të martë janë ndarë çmimet për emrat fitues të kategorisë së pikturës, pjesëmarrës në Festivalin Rinor "Epidamnus" në Durrës.

Ditën e sotme në qytetin bregdetar të Durrësit u bë inagurimi i MuZEH Lab, muzeut më të ri në qytet.

2 prilli njihet si "Dita botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin" dhe sot më shumë se kurrë, e gjithë shoqëria duhet të kthejë sytë dhe v

Artisti Arben Kristani ka çelur mbrëmjen e kaluar ekspozitën e tij personale në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia” të Durrësit.

Migena Xhaferraj është vetëm një nga artistet e reja premtuese, që mori pjesë në edicionin e 12-të të Maratonës Rinore në Durrës.

Në Ditën Botërore të Teatrit, kryetarja e Bashkisë së Durrësit Emiriana Sako është takuar me trupën e teatrit të Durrësit të cilët i ka f