Një grup oficerësh ushtarakë në Gabon njoftuan të mërkurën se kishin marrë pushtetin në kombin afrikan, sipas një fjalimi televiziv që qarkullonte në mediat sociale.

Njoftimi erdhi disa minuta pasi organi zgjedhor i Gabonit njoftoi se presidenti aktual Ali Bongo kishte fituar një mandat të tretë, duke zgjeruar sundimin gjysmëshekullor të familjes së tij mbi vendin e pasur me naftë të Afrikës Qendrore prej 2,3 milionë banorësh.

Nëse do të ishte i suksesshëm, grushti i shtetit në Gabon do të ishte i dhjeti në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore në 6 vitet e fundit.

Ushtria e Nigerit mori qeverinë në korrik, duke dërguar valë tronditëse në rajon dhe duke tërhequr vendet me interesa strategjike në rajon.

Grushtet e shtetit në Afrikë që nga vitit 2016

Sudan 2019: Më 11 prill 2019, pasdite vonë, pas demonstratave masive që bënin thirrje për rrëzimin e tij, Presidenti Omar al-Bashir u rrëzua nga Forcat e Armatosura sudaneze. Në atë kohë, ushtria nën komandën e Ahmed Aëad Ibn Auf përmbysi qeverinë dhe legjislaturën Kombëtare dhe shpalli një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në vend. Kjo u pasua nga një periudhë kalimtare dyvjeçare përpara se të arrihet një marrëveshje.

Mali 2020: Më 18 gusht 2020, pjesë të Forcave të Armatosura të Malit filluan një kryengritje, e cila u pasua nga një grusht shteti. Disa zyrtarë të qeverisë u arrestuan, duke përfshirë presidentin Ibrahim Boubacar Keta, i cili dha dorëheqjen dhe shpërndau qeverinë. Pas grushtit të shtetit të vitit 2012, ky ishte grushti i dytë i shtetit në më pak se dhjetë vjet.

Mali 2021: Në mbrëmjen e 24 majit 2021, Ushtria e Malit nën komandën e zëvendëspresidentit Assimi Gota kapi Presidentin Bah N’daë, Kryeministrin Moctar Ouane dhe Ministrin e Mbrojtjes Souleymane Doucouré. Ky ishte grushti i tretë i shtetit në 10 vjet, pas pushtimeve ushtarake në 2012 dhe 2020, nga të cilat kjo e fundit ndodhi vetëm nëntë muaj më parë.

Tunizi 2021: Më 25 korrik 2021, qeveria e Hichem Mechichi u rrëzua nga presidenti tunizian Kais Saied, i cili gjithashtu pezulloi Asamblenë e Përfaqësuesve të Popullit dhe hoqi imunitetin e anëtarëve të tij. I përshkruar si grusht shteti, veprimi pasoi një periudhë trazirash politike të theksuara nga një sërë protestash anti-Enahda dhe prishja e sistemit të kujdesit shëndetësor të Tunizisë në mes të pandemisë COVID-19.

Guine 2021: Alpha Conde, presidenti i Guinesë, u kap rob nga ushtria më 5 shtator 2021. Udhëheqësi i forcave speciale njoftoi shpërbërjen e qeverisë dhe kushtetutës në një transmetim që u transmetua në televizionin shtetëror nga Mamady Doumbouya.

Sudan 2021: Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe ushtria sudaneze organizuan një grusht shteti kundër qeverisë së vendit më 25 tetor 2021. Së paku pesë zyrtarë të lartë të qeverisë u arrestuan fillimisht.

Burkina Faso 2022: Më 23 janar 2022, Burkina Faso përjetoi një grusht shteti. Më 24 janar, ushtria bëri një njoftim televiziv se Presidenti Roch Marc Christian Kaboré ishte shkarkuar nga detyra.

Burkina Faso, shtator 2022: Më 30 shtator 2022, një grusht shteti largoi Presidentin e Përkohshëm Paul-Henri Sandaogo Damiba nga Burkina Faso për shkak të dështimit të tij të dukshëm për të trajtuar kryengritjen islamike të vendit. Vetëm tetë muaj më parë, një grusht shteti kishte sjellë Damibën në pushtet.

Niger 2023: Më 26 korrik 2023, ushtria e Nigerit arrestoi Presidentin Mohamed Bazoum. Menjëherë pas shpalljes së suksesit të grushtit të shtetit, komandanti i gardës presidenciale, gjenerali Abdourahamane Tchiani mori kontrollin e një junta të re ushtarake.