Nafta arrin çmimin më të lartë në 4 vitet e fundit

25/09/2018 - 14:03

Çmimi naftës ka arritur çmimin më të lartë në katër vite duke u shitur 81 dollarë për fuçi.

Kjo erdhi pasi Arabia Saudite dhe Rusia refuzuan thirrjet nga Donald Trump për të rritur prodhimin.

Nafta bruto e papërpunuar arriti nivelin më të lartë që nga nëntori i vitit 2014 me 81.16 dollarë për fuçi.

Arabia Saudite kryeson kartelin e naftës Opec, ndërsa Rusia është prodhuesi më i madh i naftës jashtë grupit.

Ata u takuan në Algjeri të dielën për të diskutuar nivelet globale të furnizimit dhe sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit.

Por takimi u mbyll me asnjë marrëveshje formale për ndonjë furnizim shtesë.

Ministri i energjisë së Arabisë, Khalid al-Falih tha në një konferencë shtypi në Algjeri se nuk ka ndikuar në çmime.

Opec dhe prodhuesit e tjerë diskutuan rritjen e prodhimit me 500.000 fuçi në ditë, raportoi Reuters.

Shitjet e naftës në Iran kanë rënë ndërkohë që blerësit mbeten të kujdesshëm ndaj sanksioneve që do të hyjnë në fuqi që nga nëntori.

Këto frikë kanë dërguar çmime më të larta të naftës së papërpunuar dhe mund të shkojnë deri në 100 dollarë për fuçi deri në fillim të vitit të ardhshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Volejbollistja shqiptare e talentuar, Erblina Bici, vetëm 2 javë më parë, fitoi Kupën e italisë me skuadrën e saj Igor Volley N

Drini Zeqo është një ndër personazhet më simpatikë dhe më të pëlqyer nga femrat, e ndonëse është komentuar shpesh për lidhje dashurie, at

Luana Vjollca ka uruar në një mënyrë shumë të veçantë 11-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Historia që mbylli puntatën e shtatë të programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e dashurisë së Erjonit dhe Emit.

Ju do të keni mundësinë të shijoni një pamje mahnitëse këtë javë, pasi 'super snow moon' e rrallë do shfaqet në qiell gjatë natës.

Eneda Tarifa mbetet prej vitesh një nga këngëtaret më të dashura për publikun, këngët e të cilës janë kthyer në hite dhe i dëgjojnë të gj

Ky është momenti tronditës kur një shtëpi shpërtheu pasi burri që jetonte atje, i vuri flakën teksa brenda saj gjendeshin ai dhe ish-bash

Diego Simeone rinovoi me Atletico Madrid deri në vitin 2022, por ajo që ka zbuluar media spanjolle “AS” është një bombë e vërtetë.Paga e

Meghan Markle do të kthehet në ekranin e madh.

Klaudia Pepa tërheq gjithnjë vëmendjen me postimet në Instagram dhe kështu ndodhi edhe mbrëmjen e djeshme kur për Shën Valentin balerina