Nezihat Stërmasi, gruaja e legjendës bardheblu feston 100-vjetorin e lindjes

22/09/2020 - 14:55

Nezihat Stërmasi ka festuar ditën e sotme 100-vjetorin e lindjes së saj. Ajo njihet si bashkëshortja e legjendës bardheblu Selman Stërmasi.

Përmes një postimi në rrjetet sociale të nipit të saj, fotoreporteri Armand Babani i ka uruar ditëlindjen gjyshes së tij.

“Nezihat STERMASI (Petrela) plot 100 vjec sot, Gjyshja ime, qe i uroj shendet e miresi, atë qe e ka me shumicë!”- shkruan Babani.

Nezihat Stermasi ka qenë vetëm 14 vjeçe kur u njoh me Selman Stërmasin nëpëmjet miqësisë së dy familjeve. Pas tre viteve fejesë ata kanë bërë një dasmë të madhe, që u komentua në atë kohë.

Selman Stërmasi ishte një futbollist, trajner dhe president i skuadrës KF Tirana dhe cilësohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe një nga trajnerët më të famshëm.

Gjatë viteve 1990 Stërmasi u nderua nga Federata Shqiptare e Futbollit, e cila i dha emrin Selman Stërmasi stadiumit të dytë më të madh në Tiranë: Stadiumi "Selman Stërmasi".

Në 1934-n ai doli kampion në kërcim së larti (1.71m).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtarët paralajmërojnë se pasojat psikologjike të pandemisë së koronavirusit do të jenë të mëdha.

Alvaro Morte i “Money Heist” ka fituar një rol të ri në një projekt filmik.

Mision vërtet i pamundur është bërë sot shmangia e koronavirusit dhe këtë stafi i “Mission Impossible 7” e provoi vetë.

Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në një familje në Dublin të Irlandës, ku trupi i një infermiereje u gjet i pajetë poshtë një ure jo shumë

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10-vjetorin e martesës së tij më Linda Ramën.

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica.

Deputetja shtatzënë e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është prekur nga virusi Covid-19.

Në një fermë në Sardenja të Italisë ka ndodhur një rast i çuditshëm, pasi një fermer italian ka njoftuar lindjen e një qenushi shumë të r

Brooklyn Beckham, djali i David dhe Victoria Beckahm dhe e dashura e tij Nicola Peltz u fejuan pak javë më parë, dhe shumë shpejt po dali