108-vjeçarja që nuk mungon në asnjë votim që prej 1946

26/05/2019 - 17:27

Për pak do të mbushë 108 vjeçe por asgjë nuk e ndal Luisa Zappitellin të marrë pjesë në votime. Ajo ka marrë pjesë në zgjedhjet europiane duke thyer rekordin e saj personal, me pjesëmarrje të rregullt në çdo votim në periudhën e Italisë demokratike, që prej vitit 1946 deri më sot. Një angazhim i vlerësuar dhe i përmendur edhe nga presidenti italian, Sergio Mattarella.

Rreth orës 11:00 zonja Luisa u paraqit në qendrën e votimit numër 10 në San Pio, lagja e qytetit Kastelo ku edhe jeton, shoqëruar nga fëmijët Anna dhe Dario Ercolani dhe mbesa Natascia si edhe komandanti i policisë bashkiake, Joselito Orlando dhe disa agjentë të policisë.

Luisa Zappitelli ftoi gjithë të rinjtë që “të mos i shmangin zgjedhjet, sepse kjo është mënyra që kanë qytetarët për të bërë që zëri i tyre të dëgjohet në demokraci”.

“Ende e mbaj mend herën e parë kur vajta me krenari të votoj bashkë me gra të tjera, një çast që do të mbetet përgjithmonë në mendjen time”, tha ajo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas një studimi të sapopublikuar, një numër i konsiderueshëm i fëmijëve nën moshën 5-vjeçare janë dëmtuar nga produktet kozmetike.

Një delfin ka sjellë në jetë të voglin e saj në bregun e Gjirit të Lalëzit.

Viti i parë i martesës mund të jetë po aq ngazëllues dhe rraskapitës.

Tragjedi pas tragjedie, historia e Bardhës i ngjan një filmi të frikshëm.

Kur vjen fjala tek aktorët e famshëm, modelet, këngëtarët etj, të gjithë janë të magjishëm përpara kamerave.

Urinimi i një burri nga një urë në Berlin të Gjermanisë ka shkaktuar disa të plagosur, sipas një autoriteteve gjermane.

Kompania ajrore meksikane "Volaris" ka nisur një program të quajtur "Ribashkimi familjeve" dhe po ofron bileta 1 dollarëshe për pasagjerë

Reme Lala është deputetja e Dibrës, e cila asokohe bënte fushatë për llogari të PDIU-së.

Modelja e famshme, Daphne Joy nuk e ka aspak problem që në çdo postim të tregojë format e saj “përvëluese”.