Këto 6 gabime pengojnë trupin të eliminojë yndyrën

15/03/2019 - 12:33

I trajtoni të gjitha kaloritë në të njëjtën mënyrë- Kaloritë nuk janë të gjitha njësoj. Të hash 100 kalori perime, nuk është njëlloj si të hash 100 kalori akullore dhe nuk kanë të njëjtin efekt në trup. Sa i takon humbjes së peshës, është e rëndësishme që të mbani parasysh sasinë e insulinës që çliron organizmi, në bazë të kalorive që marrim.

Nuk mendoni mjaftueshëm për masën trupore– Nëse ndiqni një dietë të rregullt dhe shumë aktivitet fizik, por yndyra është sërish aty, duhet të përqendroheni në masën e dobët trupore. Është pikërisht kjo e fundit e cila qëndron në gjendje pasive.

Mendoni se ngrënia e shpeshtë ndihmon në dobësim– Ka një dietë specifike që quhet ‘esëll’ dhe është një mënyrë fantastike për të djegur kalori. Konsumi i ushqimit esëll në mëngjes ul nivelin e insulinës, më shumë se çdo vakt tjetër.

Mendoni se aktiviteti i shumtë fizik, është e vetmja mënyrë për të humbur peshë– Duke qenë se aktiviteti fizik nuk është diçka interesante, njerëzit mendojnë se është e vetmja mënyrë për të humbur peshë. Lajmi i mirë është se nuk është e thënë të ushtroheni pa fund dhe mënyra tjetër, është duke ngritur pesha.

Nuk flini mjaftueshëm– Mungesa e gjumit çekuilibron hormonet e trupit dhe kjo gjë ndikon në shtimin e urisë ditën pasuese. Dy hormonet që ndikojnë në urinë tonë janë grelina, hormoni që na bën të ndihemi të uritur dhe leptina, hormoni që na bën të ndihemi të ngopur. Kur nuk flemë mjaftueshëm, rritet niveli i grelinës dhe ulet ai i leptinës.

Ndiheni të stresuar- Stresi shkatërron trupin tonë, duke çuar në prodhimin e kortizolit i cili rrit dëshirën për ushqime me sheqer, të cilat mundësojnë energji dhe kënaqësi të menjëhershme, shkruan noa.al. Kur niveli i kortizolit qëndron i lartë për një kohë të gjatë, sasia e yndyrës rritet, duke u grumbulluar në bark.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Duke filluar nga dita e nesërme do të hymë zyrtarisht në shenjën e Dashit, një nga shenjat më të forta, punëtore dhe krenare të të gjithë

Priyanka Chopra dhe Nick Jonas janë ndër çiftet e showbizit botëror që adhurohen nga publiku dhe ata do mbahen mend gjatë për ceremonitë

Raportit 2019 i Lumturisë në botë i mbështetur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara e rendit Shqipërinë afër fundit të listës së 156 ven

Cristiano Ronaldo ka hapur një biznes të ri, një klinikë për transplantimin e flokëve, që do të jetë një tjetër burim të ardhurash për yl

Kourtney Kardashian i ka vjedhur vëmendjen motrave të saj me fotografinë e fundit që ka publikuar në Instagram.

Një 5-vjeçar është shpëtuar 24 orë pasi humbi në shkretëtirë në Argjentinën perëndimore.

Një krater apokaliptik, i mbiquajtur “dera e ferrit” dhe që digjet prej 40 vjetësh është filmuar me dron.

Një 19-vjeçare është rrahur brutalisht nga dy femra në një park. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në Matherwell, Skoci.

Një stuhi e frikshme përfshiu pjesën jugore të Kinës këtë të martë, me kokrra breshëri që thuhet se ishin aq të mëdha sa një vezë.

Një 26-vjeçare amerikane, e cila deri para pak kohësh ishte e pastrehë, jeton tashmë mes luksit falë burrave të pasur që i bëjnë dhurata