Konfirmohet macja e parë me koronavirus

28/03/2020 - 17:28

Të premten, një mace në Belgjikë ka rezultuar pozitive me koronavirusin e ri, pasi është prekur nga virusi vdekjeprurës nga pronari i infektuar, thanë zyrtarët.  

Macja e sëmurë në Liège u testua pozitive pasi tregoi simptoma klasike të COVID-19 - përfshirë vështirësinë në frymëmarrje - një javë pasi pronari i saj u sëmur, thanë zyrtarët shëndetësorë në një konferencë për shtyp, raporton Brukseli Times, të cilit i referohet New York Post.  

Ndërsa është infeksioni i parë i njohur i një mace, dy qen në Hong Kong kanë rezultuar më parë pozitiv.  

“Macja kishte diarre, vazhdonte të vjella dhe kishte vështirësi në frymëmarrje. Studiuesit gjetën virusin në jashtëqitjet e maceve," tha të premten profesori Steven Van Gucht.

Asnjë informacion nuk u dha për kushtet e maces ose pronarit të saj. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vdekja tronditëse e George Floyd, afro-amerikanit që u vra nga policia gjatë arrestimit ka shkaktuar një reagim të jashtëzakonshëm në SHB

Miliarderi norvegjez Kjell Inge Rokke, i cili ka vënë një pasuri të madhe nga nxjerrja e naftës, po ndërton një jaht madhështor i cili ka

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.