Koronavirusi parashikohet në këtë roman që në vitin 1981

24/02/2020 - 13:55

Autori Dean Koontz parashikoi shpërthimin e koronavirusit në librin e tij të vitit 1981 "Sytë e errësirës".

Romani imagjinar tregon historinë e një laboratori ushtarak kinez që krijon një virus të ri për të përdorur potencialisht si një armë biologjike gjatë kohës së luftës. Laboratori ndodhet me ironi në Wuhan, Kinë dhe virusi i bërë është quajtur Wuhan-400.

Në roman, virusi quhet "arma e përsosur" sepse prek vetëm njerëzit. Ai gjithashtu nuk mund të mbijetojë jashtë trupit të njeriut për më shumë se një minutë dhe nuk kërkon një proces të shtrenjtë të dekontaminimit pasi të përhapet përmes një popullate dhe ata që e kontraktojnë atë.

Koincidenca midis virusit të librit dhe shpërthimit të koronavirusit aktual është shumw e çuditshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Monumenti simbol i Parisit, kulla Eifel ndriçohet gjatë natës për të falenderuar mjekët.

Një grua 102-vjeçare është shëruar nga koronavirusi në qytetin italian të Xhenovës, pasi kaloi më shumë se 20 ditë në spital,

Presidenti italian Sergio Mattarella ju drejtua sot kombit të tij

Biznesmeni homoseksual Elton Ilirjani është shprehur se është infektuar me Covid-19.

Virusi vdekjeprurës Covid-19 nuk po kursen as të rinjtë. Në Francë është shënuar viktima më e re deri më tani.

Ish-Presidenti amerikan, Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton kanë dhuruar mbi 400 pica stafit shëndetësor në spita

Kjo foto, e shkrepur këto ditë kur bota po përballet me koronavirusin, tregon edhe njëherë sesi kafshët mund të na ndihmojnë në momente t

Sa herë rrëfehet, ka diçka të re për të treguar nga “bëmat” e tij.

Më 30 gusht të vitit 1935, në Durrës, zbulohet një bimë endemike durrsake, që latinisht quhet “Carex dyrrachiensis Nelmes” [familja CYPER

Koronavirusi ka goditur veçanërisht industrinë e hoteleve, me ndalime të turizmit dhe anulime duke lënë bosh hotelet.