Kthimi është falas por ja sa kushton të shkosh në Mars

22/02/2019 - 11:22

Për të shkuar deri në Mars do të duhet gjysmë milioni dollarë. Ndërsa shifrat zbresin deri në 100 mijë nëse do ketë një numër të konsiderueshëm udhëtarësh.

Elon Musk zbuloi çmimin e udhëtimit drejt Planetit të Kuq në një postim në Twitter duke shtuar se kthimi në Tokë është falas. Thelemuesi i "SpaceX"  publikoi një foto të "autobusit ndërplanetar" që quhet Starship dhe mund mbajë deri në 100 persona.

Musk paraqiti prototipin e parë në botë më 11 janar në Twitter, që e përdor shpesh për të komunikuar mbi ecurinë e kompanive të tij. Kur u pyet se cili do jetë destinacioni i parë i anijes kozmike, ai u përgjigj: "Fillimisht Hëna, pastaj Marsi dhe më pas planetet e tjera."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Duke filluar nga dita e nesërme do të hymë zyrtarisht në shenjën e Dashit, një nga shenjat më të forta, punëtore dhe krenare të të gjithë

Priyanka Chopra dhe Nick Jonas janë ndër çiftet e showbizit botëror që adhurohen nga publiku dhe ata do mbahen mend gjatë për ceremonitë

Raportit 2019 i Lumturisë në botë i mbështetur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara e rendit Shqipërinë afër fundit të listës së 156 ven

Cristiano Ronaldo ka hapur një biznes të ri, një klinikë për transplantimin e flokëve, që do të jetë një tjetër burim të ardhurash për yl

Kourtney Kardashian i ka vjedhur vëmendjen motrave të saj me fotografinë e fundit që ka publikuar në Instagram.

Një 5-vjeçar është shpëtuar 24 orë pasi humbi në shkretëtirë në Argjentinën perëndimore.

Një krater apokaliptik, i mbiquajtur “dera e ferrit” dhe që digjet prej 40 vjetësh është filmuar me dron.

Një 19-vjeçare është rrahur brutalisht nga dy femra në një park. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në Matherwell, Skoci.

Një stuhi e frikshme përfshiu pjesën jugore të Kinës këtë të martë, me kokrra breshëri që thuhet se ishin aq të mëdha sa një vezë.

Një 26-vjeçare amerikane, e cila deri para pak kohësh ishte e pastrehë, jeton tashmë mes luksit falë burrave të pasur që i bëjnë dhurata