Profesionet që rrezikohen më shumë nga diabeti

18/09/2019 - 20:52

Stili i jetesës, mënyra se si ushqeheni apo veçanërisht puna që bëni ndikon drejtpërsëdrejti në shëndetin tuaj. Një studim interesant nga Instituti Karolinska në Suedi vuri re një lidhje të ngushtë midis disa profesioneve specifike dhe diabetit të llojit 2.

Kështu, falë vëzhgimit shkencor në fjalë u realizua një hartë me punët që të shpien drejt kësaj sëmundjeje.

Kështu, drejtorët dhe pastruesit janë tre herë më të prirur për të mbartur diabetin e  tipit 2 sesa mësuesit apo fizioterapistët, të cilët priren për të kryer kontrolle më të shpeshta mjekësore. Rezultatet u botuan në revistën shkencore “Diabetologia”.

Kështu, diabeti i tipit 2 haset më së shumti te shoferët, punëtoret e fabrikave e të tjera.

Nën shqyrtim u morën 4.6 milionë qytetarë suedezë, përgjatë viteve 2006-2015, ku 202,000 njerëzit e anketuar mbartnin diabetin 2. Krahas qëndrimit për orë të tëra ulur, stresit ose punës me turne, në shfaqjen e diabetit ndikuan edhe obeziteti, pasiviteti fizik dhe pirja e duhanit në moshë të re.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Saturni, aligatori personal i liderit nazist Adolf Hitler, i famshëm në kohën e luftës me mijëra vizitorë të kopshtit zoologjik të Berlin

Përqafoi të dashurën, ndërsa ishin duke ecur në rrugën ”Strada Nuova”, në qendër të qytetit të Pavias, dhe për këtë gjest u gjobit nga po

Një fëmijë 1-vjeçar është kthyer në një personazh shumë të dashur në mediat sociale.

“Minjtë po bëhen gjithnjë e më agresivë në kërkimin e tyre për ushqim pasi restorantet në të gjithë SHBA-në janë ende të mbyllura për të

Pasi 164 minatorë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, miniera më e thellë e arit në botë, Mponeng, në Afrikën e Jugut, ka pezulluar p

Marco e Dario Zappa janë muzikantë nga Zvicra, prej vitesh të pranishëm me koncertet e tyre në Shqipëri dhe në Ballkan.

Kryemyftiu i Maqedonisë së Veriut, Sylejman Rexhepi, është martuar me një vajzë 50 vjet më të re.

Nik Kirgios, është padyshim një nga tenistët më funny në historinë e këtij sporti tepër popullor.

Pak ditë më parë qarkulluan online disa foto të disa bisedave, ku mendohej se ishte Kejvina Kthella dhe një mashkull që i ofronte 5 mijë