Zbulohet një sasi e madhe metani në Mars

25/06/2019 - 20:00

Sonda Curiosity ka zbuluar një sasi të madhe metani në mars, gaz ky që në Tokë prodhohet zakonisht nga organizmat e gjallë.

Kjo do të thotë se sasia e gazit të zbuluar mund të jetë ndoshta pasojë e aktivitetit të mikroorganizmave të ndodhur nën sipërfaqen e planetit të kuq. Pikërisht këtu janë përqendruar tani shkencëtarët që duan të kuptojnë nëse ky fenomen i detyrohet pikërisht një veprimtarie të tillë.

Nisur nga ky rezultat i jashtëzakonshëm, e kemi riorganizuar fundjavën për të zhvilluar një eksperiment tjetër, sqaroi Ashwin R. Vasavada, përgjegjësi i ekipit shkencor të misionit përmes një “emaili” të dërguar gazetës “New York Times”.

Prania e gazit metan e regjistruar këtë radhë është shumë më e madhe se ajo që u diktua 16 qershorin e vitit 2013. Curiosity zbriti në planetin e kuq gushtin e vitit 2012 dhe që prej atëherë, ka diktuar luhatje në nivelin e gazit, që duket se ulje-ngritjet i ka sezonale.

Gjetja e fundit i ka emocionuar shumë të apasionuarit pas Marsit, pikërisht për nga sasia e gazit të zbuluar, megjithëse ende duhet verifikuar nëse ajo i detyrohet organizmave mikroskopike apo ndonjë reaksioni mes ujit dhe disa llojesh të caktuara shkëmbinjsh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Akademia e bukurisë “Nina Lyxury” në Durrës është solidarizuar më situatën e rëndë në të cilën ndodhet vendi prej të martës së 26 nëntori

Kur vjen fundi i vitit shumë persona shpresojnë që viti pasardhës të jetë më i suksesshëm dhe i mbarë. Çelësi i suksesit për të pasur një

Syzet e kitaristit të grupit të famshëm 'The Beatles’ janë shitur ditën e djeshme në një ankand në Londër më shifër të çmendur.

Edhe pse muaji dhjetor është i mbushur me festa gazmore, jo të gjithë mund të jenë të lumtur. Fundja, dimri është stinë e ashpër.

Duket sikur ka dalë nga një film i James Bond, por koncepti mund edhe të tregojë se e ardhmja e superjahteve është edhe nënujore.

Për disa, 2019-a ka fluturuar, për të tjerë duket sikur s'do të marrë fund kurrë.

Mijëra krijesa të çuditshme kanë pushtuar një plazh në Kaliforni. Krijesat pulsuese janë krimba në formë dhjami, ose “Urechis caupo”.

Përpara atmosferës së festave të Nëntorit, kur shumica e njerëzve bëjnë plane se ku do t`i kalojnë ato, sidomos kur dy ditët e festave i

Zakonisht për festa gjejmë në pemën e Krishtlindjes dhurata që na bëjnë të lumtur.

Kim Kardashian është nënë e 4 fëmijëve, 2 prej të cilëve kanë ardhur në jetë nga një nënë surrogate.