Qeveria iraniane shprehu ngushëllimet e saj për vdekjen e Presidentit Ebrahim Raisi, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe shtatë të tjerëve në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit të dielën.

Qeveria iraniane shprehu ngushëllimet e saj për vdekjen e Presidentit Ebrahim Raisi, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe shtatë të tjerëve në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit të dielën.

Në një deklaratë të hënën, kabineti i presidentit vlerësoi Raisin si një president “punëtor dhe të palodhur” që i shërbeu popullit të Iranit për të ndihmuar në përparimin e vendit.

“Ai i qëndroi premtimit të tij dhe sakrifikoi jetën e tij për kombin,” thuhet në deklaratë.

Kabineti ripohoi gjithashtu se nuk do të ketë as shqetësimin më të vogël në administratën e Iranit në vazhdën e përplasjes vdekjeprurëse.